داروی کلونازپام چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف کلونازپام
موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

داروی کلونازپام چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف کلونازپام

| تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1398
| آخرین به‌روزرسانی: 3 اردیبهشت 1401
| تعداد نظرات:139
کلونازپام
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نام تجاری دارو: کلونوپین

نام رایج دارو: کلونازپام

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کلونازپام چیست و چه کاربردی دارد؟

کلونازپام به منظور کنترل تشنج و پیش‌گیری از آن استفاده می‌شود. این دارو به عنوان داروی ضد اضطراب، ضد تشنج و ضد صرع شناخته می‌شود. همچنین از کلونازپام برای درمان حملات پنیک یا وحشت‌زدگی استفاده می‌شود.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

نحوه‌ی عمل‌کرد داروی کلونازپام

کلونازپام از طریق آرام کردن مغز و اعصاب انسان عمل می‌کند. داروی کلونازپام از خانواده‌ی داروهای بنزودیازپین است.

نحوه‌ی مصرف داروی کلونازپام و دوز مصرفی

پیش از شروع مصرف کلونازپام و قبل از هر بار مصرف مجدد راهنمای استفاده از دارو را مطالعه کنید. در صورتی که با سوالی مواجه شدید از دکتر اعصاب و روان خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

داروی کلونازپام را به صورت خوراکی، معمولا دو یا سه بار در روز، طبق دستور پزشک مصرف کنید.

دوز مصرف داروی کلونازپام به سن، وضعیت بیماری و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای مصرف کودکان دوز دارو بر اساس وزن آن‌ها تعیین می‌شود. به خاطر جلوگیری از ابتلا به عوارض جانبی داروی کلونازپام برای سال‌مندان معمولا با دوزهای پایین‌تر تجویز می‌شود. دوز تجویزی پزشک را به صورت خودسرانه افزایش ندهید و آن را برای مدت زمان طولانی‌تر مصرف نفرمایید.

به منظور تاثیرگذاری بیش‌تر دارو کلونازپام را به صورت منظم مصرف کنید. به یاد داشته باشید که هر روز دارو را در زمان مقرر استفاده نمایید.

مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. با توقف ناگهانی مصرف داروی کلونازپام ممکن است علائم بیماری شما شدیدتر شود. ممکن است پزشک شما این‌طور صلاح ببیند که مصرف دارو را به صورت تدریجی متوقف کند.

در صورتی که داروی کلونازپام را برای مدت طولانی، به طور منظم یا در دوزهای بالا استفاده می‌کنید توقف ناگهانی مصرف دارو ممکن است موجب بروز علائم ترک ناگهانی مثل تشنج، تغییرات روحی و روانی، لرزش و گرفتگی عضلات معده و شکم شود. ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از بروز این مشکلات دوز داروی کلونازپام را به تدریج کاهش دهد. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید و هر زمان که به علائم ترک ناگهانی دارو دچار شدید به سرعت به پزشک اطلاع دهید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و اختلالات دارویی این دارو با متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

اگر داروی کلونازپام به مدت طولانی استفاده شود ممکن است به خوبی قبل عمل نکند. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

گرچه داروی کلونازپام برای درمان به بسیاری از انسان‌ها کمک می‌کند اما گاهی اوقات ممکن است مصرف آن به صورت اعتیاد دربیاید. در صورتی که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارید این خطر بیش‌تر شما را تهدید می‌کند. برای جلوگیری از این مسئله داروی کلونازپام را دقیقا طبق دستور پزشک و همان‌طور که برای کاهش خطر اعتیاد در نظر گرفته شده مصرف کنید. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید.

در صورتی که به چندین نوع متفاوت از اختلالات تشنج مبتلا هستید در اولین مصرف دارو وخیم‌تر شدن تشنج را تجربه کنید. در صورتی که چنین اتفاقی افتاد به سرعت به پزشک‌تان اطلاع دهید. ممکن است برای کنترل تشنج نیاز به تغییر و تنظیم دوز سایر داروهای مصرفی داشته باشید.
در صورتی که علائم بیماری شما ادامه پیدا کرد یا حال‌تان وخیم‌تر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی مصرف کلونازپام

خواب‌آلودگی، سرگیجه، خستگی،‌ عدم تعادل و افزایش تولید بزاق دهان از جمله عوارض جانبی مصرف کلونازپام است. در صورتی که هر کدام از این علائم ادامه داشت یا وخیم‌تر شد به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

درصورتی که پزشک داروی کلونازپام را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی کلونازپام را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

تعداد کمی از افرادی که داروی ضد اضطراب برای‌شان تجویز شده مانند بیمارانی که از تشنج، اختلال دوقطبی و اختلال درد رنج می‌برند ممکن است افسردگی، افکار یا اقدامات خودکشی یا سایر مشکلات روحی و روانی را تجربه کنند. در صورتی که خانواده یا پرستار مراقب شما متوجه تغییرات ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتار شما شدند، از جمله گیجی، مشکلات حافظه، علائم افسردگی، افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی و افکاری در مورد صدمه زدن به خود، سریعا به پزشک‌تان اطلاع دهند.

در صورتی که هر کدام از این عوارض جدی اما نادر را مشاهده کردید به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید:

 • کبود شدن بدن به سادگی
 • خون‌ریزی به سادگی
 • علائم عفونت مانند تب و گلودرد مداوم
 • تنفس آهسته یا سطحی

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی کلونازپام نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید.

با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دارو ساز مشورت کنید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

مشاوره با پزشکان
مشاوره دارویی
دکترِتو

موارد احتیاط مصرف داروی کلونازپام

پیش از مصرف داروی کلونازپام در صورتی که به این دارو یا به سایر بنزودیازپین‌ها مانند دیازپام و لورازپام حساسیت دارید به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید. داروی کلونازپام ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای جزئیات بیش‌تر با دکتر داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو سوابق پزشکی خود از جمله انواع بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم زاویه بسته، بیماری‌های خاص خونی مانند پورفیری، بیماری‌های کبدی، امراض کلیوی، مشکلات ریوی و تنفسی، مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی و افکار خودکشی، سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد مانند سوءمصرف مواد مخدر یا الکل را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

داروی کلونازپام ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری و تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی‌که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف کلونازپام از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف داروی کلونازپام برای کودکان ممکن است بر رشد فیزیکی و روحی و روانی تاثیرات نامشخصی بگذارد که بعد از چندین سال مشاهده شود. بنابراین درمورد خطرات و مزایای کلونازپام با پزشک خود صحبت کنید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیش‌تری نسبت به اثرات این دارو خصوصا خواب‌آلودگی و گیجی نشان دهند. این اثرات جانبی می‌تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی کلونازپام را استفاده کنید. با این حال تشنج درمان نشده مشکلی جدی است که هم به زن باردار و هم به جنین آسیب می‌رساند. تا زمانی که پزشک شما درمان را متوقف نکرده مصرف دارو را قطع نکنید. در مورد فواید و مضرات آن با پزشک خود مشورت کنید. در مورد مصرف داروی کلونازپام در دوران شیردهی از پزشک خود سوال کنید.

تداخلات دارویی کلونازپام با داروهای دیگر

به محض تغییر در رژیم غذایی یا دوز سایر داروهای مصرفی پزشک خود یا دکتر داروخانه را در جریان بگذارید.

این داروها معمولا با یک‌دیگر تداخل ایجاد می‌کنند و اثرات زیان‌باری دارند:

 • بنزودیازپین‌ها و مشتقات تریاک
 • بنزودیازپین‌ها و الکل اتیلیک
 • بنزودیازپین‌ها و کلوزاپین
 • کلونازپام و بازدارنده‌های آنزیم CYP3A4
 • بنزودیازپین‌ها و متادون برای درمان کمکی به عنوان دارو
 • بنزودیازپین‌ها و بوپرنورفین
 • بنزودیازپین‌ها و سایمتیدین

علائم اوردوز مصرف کلونازپام

اگر فردی بیش از اندازه از داروی کلونازپام استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بیهوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش‌های عمل‌کرد کبد یا شمارش کامل خون را به صورت دوره‌ای انجام دهید تا تاثیر عوارض جانبی بررسی شده و مانع از پیش‌رفت آن‌ها شود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود صحبت کنید.

اگر دوز مصرفی داروی کلونازپام را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی کلونازپام نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی کلونازپام آن را در دمای اتاق و به دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین دارو را در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و اختلالات دارویی این دارو با متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

منبع: WebMD

3.2/5 - (تعداد آرا: 17 رای)
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

139 پاسخ

 1. سلام ده سال است کولوناز پام یک یک چهارم می خورم وسیتا لوپرام۲۰ازیک چهارم شروع کردم ۳ماه است کامل میخورم برای بی خوابی شب داده بود و خیلی عصبی می‌شود کمی از عصبانیتم بهتر شده خوابم هم تابهترشده تا۲شب بیدارمیمونم در حالی که در یک مغازه فروشنده هستم کا رخونه هم تمام به گردن خودم اما خواب خوب شب ندارم اما در طول روز بخوابم بهتر از خواب شبم هست۲۸سال این مشگل دارم روزها کس خسته بی حوصله هستم لطفا کمکم کنید

  1. دوست عزیز
   علایم خواب آلودگی و کسلی شما به علت مصرف داروهای ذکر شده است. ممکنه بیماری روحی شما افسردگی باشد که بهتره در این خصوص با متخصص روانپزشکی برای درمان مشورت کنید.
   متخصص روانپزشک

 2. سلام بنده هفت سال هست از قرص گلونا ز استفاده میکنم و وقتی هم استفاده نمیکنم سرگیچه وخستگی و سر درد وبخوابی میشم اگه درمانی هست که منو آرام کنه پیشنهاد کنید باضی وقته تا 96ساعت خواب ندارم چشم درد میکند به کمک دکتر نیاز دارم

 3. سلام.من گاباپنین ۳۰۰ شبی ۱عدد مصرف میکنم.برای استرس شدید کلونازپام ۱سبز دکتر معده نوشتن برام .خواستم بدونم مشکلی نداره.چون خیلی عصبی میشدم ومعدم مشکل پیدا کرده بود وعصبی شده بود.ممنون میشم راهنماییم کنید .دراین مورد

 4. سلام من پسرم ۱۴ سالشه ۵ دونه خورده هنوز توهم داره چکارش کنم‌

 5. سلام بنده هشت سال از این قرص خوردم ولی حالادچهار ماهه یهو این قرص را ترک کردم، عوارضش حالا بهم معلوم میشه، کلا احساس خشکی در بدن میکنم، و مفاصلم بد جور شب ها به درد میاد، آیا دوباره اگه استفاده کنم، بدنم به حالت خودش برمیگرده یا نه. ممنون میشم جواب بدید، یا حـــــــــــق

  1. دوست عزیز
   درد بدن وخشکی اندام شما ممکنه به علت مشکلات مفصلی و استخوانی باشد. بهتره با ترک 4 ماهه این دارو دیگر شروع به استفاده نکنید و برای بررسی این دردها به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.
   فوق تخصص روماتولوژی

 6. سلام من برای اولین بار قرص کلونازپام استفاده کردم به دونه کامل ولی الان استرس و سرگیجه و حالت تهوع دارم چی کار کنم ک حالم خوب شه اثر دارو بره بیرون از بدنم

  1. برای از بین رفتن اثرات خواب آلودگی دارو با مصرف مایعات این دارو از بدن با ادرار دفع می شود.

 7. پدرم ۸۰ سالشه سه سال قبل تشنج کرد و نصف کلونازپام ۱ و و رهاکین ۵۰۰ میخوره الان دکترش را عوض کردیم ایشون بخاطر خواب الودگی پدرم تجویز کردن که کلونازپام را یک چهارم بهش بدیم آیا اگه کلونازپام را کم کنیم احتمال تشنج دوباره هست

  1. دوست عزیز
   تشنج تحت کنترل است و کم کردن دارو موجب تشدید تشنج نمی شود. تحت نظر پزشک معالج درمان را ادامه دهید.

 8. سلام وقت بخیر
  من داداشم وقتی از مدرسه برگشت خیلی بیهال بود و چشاش کاسه خون بود یهو افتاد وسط خونه مثل کسایی ک بیهوش شدن
  بعد اصلا سر خودش نبود لباش روی هم نمیومد اصلا تمرکزی رو حرف زدنش نداشت راه میرفتتلو تلو میخورد
  بعد مدام سوال‌های تکراری می‌پرسید جوابش میدادن بازم دو دقیقه بعد می‌پرسید
  بعد پرخاشگر شده بود یکم اصلا نمیاد ک ببریمش دکتر

  ادعا داشت ک کلونازپام خورده آیا این قرص همچین عوارضی داره؟؟؟؟

  1. این حالات میتونه ناشی از مصرف مشروبات الکی و یا مصرف قرص کلونازپام باشد.

 9. سلام داماد ما ازاین قرص خودسرانه دوتا خورده که راحت بخوابه.کل بدنش رو بهم ریخته بعد دوروز باعث استفراغ با خون شده .بدنش کلا درد میکنه افسردگی شدید گرفته .قلبش شدیدا میزنه .انگاری میخواد ازجاش دربیارد.در خواب بدنش میلرزه و در خواب حرف میزنه.ضمنا بیماری معده هم داره .رفته دکتر ولی خوب نشده .لطفا راهنمایی کنید

 10. ایا این قرص فشار خونو بالا میبره؟ وایا تداخل با ترادمادول داشته باشه عوارض بدی داره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکترتو از بین بیش از ۲۱۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام