خونمردگی به چه دلایلی به وجود می‌آید؟

دلایل خونمردگی

 خونمردگی (خونریزی نقطه ای زیر پوستی) چیست؟

خونمردگی لکه های گرد کوچکی است که در سطح پوست ظاهر شده و به دنبال خونریزی زیر پوستی ایجاد می شود. خونمردگی می تواند به رنگ قرمز، بنفش یا قهوه ای دیده شود. خونمردگی ممکن است روی بازوها، پاها، شکم، باسن، داخل دهان و روی پلک ها دیده شود. خونمردگی می تواند از عوارض یک بیماری خطرناک باشد یا گاهی به دلیل عوارض برخی داروها ایجاد شود.
بعضی مواقع خونمردگی شبیه راش های پوستی است که با فشار دادن روی پوست می توان آن را از راش(بثورات پوستی) افتراق داد. اگر خونمردگی باشد وقتی روی آن فشار می دهید تغییر رنگ نمی دهد ولی در صورتی که راش باشد با فشار روی آن، رنگ پریده می شود. در ضمن وقتی خونمردگی را لمس می کنید کاملا مسطح بوده و برخلاف لمس راش های پوستی که هیچ برآمدگی احساس نمی شود.

علت خونمردگی چیست؟

خونمردگی زمانی ایجاد می شود که مویرگ(عروق خونی بسیار کوچک ) دچار خونریزی شود. زمانی که این عروق آسیب می بینند، در واقع خونریزی زیر پوستی اتفاق می افتد و خون زیر پوست جمع می شود که به آن خونمردگی می گویند. عفونت و واکنش به دارو ها از شایع ترین علل خونمردگی هستند.

در ادامه به شایع ترین علل خونمردگی می پردازیم:

عفونت سیتومگالو ویروس: یک بیماری ویروسی است که بیمار با علائمی مانند خستگی، تب، درد ماهیچه و گلودرد مراجعه می کند.

اندوکاردیت: به التهاب لایه داخلی قلب اندوکاردیت می گویند. علائم اندوکاردیت شامل تب، لرز، خستگی، درد مفاصل و ماهیچه، تنگی نفس، سرفه و رنگ پریدگی است.

سندرم ریوی هانتا ویروس: یک عفونت ویروسی است که علائم شبه آنفولانزا دارد و موجب بروز مشکلات تنفسی می شود. سایر علائم عبارتند از خستگی، تب و درد ماهیچه و…

جراحت: آسیب مستقیم به پوست مانند فشار دادن پوست، گزش و ضربه همگی می توانند باعث ایجاد خونمردگی شوند. آفتاب سوختگی شدید نیز گاهی موجب خونمردگی می شود.

سرطان خون(لوکمی): در لوکمی مغز استخوان به طور غیرطبیعی، مقدار بسیار زیادی سلول خونی تولید می کند. علائم لوکمی عبارتند از: تب، لرز، خستگی، کاهش وزن ناخواسته، تورم غدد، خونریزی، کبودی، خونریزی از بینی، عرق شبانه و…

مننگوکوکسمی: یک نوع عفونت باکتریایی که سیستم تنفس را درگیر می کند. علائم مننگوکوکسمی عبارتند از: سردرد، تهوع، بدن درد

بیماری بوسه(مونونوکلئوز): یک بیماری ویروسی است که از راه بزاق، رابطه جنسی و سایر مایعات بدن منتقل می شود. بیماری علائمی شبه آنفولانزا مانند خستگی مفرط، گلودرد، تب شدید، تورم غدد لنفاوی، ورم لوزه ها و سردرد دارد. همچنین باعث ایجاد راش های صورتی رنگ، شبیه به سرخک روی پوست می شود. این بیماری به ندرت خطرناک است.

بیماری تب کوه های راکی: یک عفونت باکتریایی است و توسط کنه منتقل می شود. علائم این بیماری شامل تب بالا، لرز، سردرد شدید، بدن درد، تهوع و استفراغ است.

تب مخملک: یک عفونت باکتریایی است که به دنبال گلودرد چرکی ایجاد می شود. علائم تب مخملک شامل راش های پوستی، خطوط قرمز روی پوست، صورت قرمز و برافروخته، قرمزی زبان، تب و گلودرد است.

بیماری اسکوروی(scurvy): این بیماری در اثر کمبود ویتامین c ایجاد می شود. علائم بیماری شامل خستگی، درد مفصل، تورم لثه ها، تنگی نفس و کبودی است.

کمبود ویتامین k

سپسیس: عفونت خونی خطرناک است که با علائمی مانند تب بالا، لرز، خونریزی های زیرپوستی، تنفس سخت، افزایش ضربان قلب و افت فشار خون و… همراه است.

افزایش فشار به عروق خونی: فعالیت هایی مانند گریه کردن، سرفه، استفراغ، بلند کردن اجسام سنگین و زایمان موجب فشار به عروق خونی و پارگی عروق ناحیه ی گردن، صورت و قفسه ی سینه می شود. به دنبال پارگی عروق، خونریزی های زیر پوستی ایجاد می شود.

گلودرد استرپتوکوکی: عفونت باکتریایی که موجب گلودرد، تورم لوزه ها، تورم غدد، تب، سردرد، تهوع، استفراغ و بدن درد می شود.

ترومبوسیتوپنی: پلاکت ها، سلول های خونی بوده و وظیفه ی تشکیل لخته و جلوگیری از خونریزی را بر عهده دارند. ترومبوسیتوپنی عبارت است از کاهش تعداد پلاکت های خون. بیمار با علائمی مانند کبودی، خونریزی ازلثه و بینی، دفع خون از طریق ادرار و مدفوع، خستگی، زردی پوست و چشم مراجعه می کند.

واسکولیت: به معنای التهاب در دیواره عروق خونی است که باعث تورم، تنگی و آسیب به عروق خونی می شود. واسکولیت موجب علائمی مانند تب، سردرد، خستگی، کاهش وزن، عرق شبانه و مشکلات عصبی می شود.

تب های هموراژیک ویروسی: شامل عفونت هایی مانند تب کریمه کنگو، تب زرد، ابولا و سایر تب های خونریزی دهنده ی ویروسی است. به دنبال این عفونت ها بدن قادر به تشکیل لخته نیست و همچنین دیواره ی عروق خونی کوچک آسیب دیده و باعث نشت خون از رگ می شود. علائم دیگر شامل تب، خستگی، سرگیجه، درد، ضعف و خونریزی زیر پوستی است.

داروها: خونمردگی همچنین می تواند به دلیل عوارض مصرف هر کدام از داروهای زیر ایجاد شود:

 • آنتی بیوتیک ها: نیتروفورانتوئین، پنی سیلین
 • دارو های ضد افسردگی: دزیپرامین
 • داروهای ضد تشنج: کارمازپین، فنی توئین
 • داروهای ضد انعقاد: وارفارین، هپارین، آسپرین، پلاویکس
 • داروهای قلبی: آتروپین
 • داروهای ضد التهاب: اندومتاسین، ناپروکسن
 • آرام بخش ها: کلروهیدرات

درمان خونمردگی

درمان خونمردگی بسته به علت آن متفاوت است. برای مثال اگر به دلیل عفونت های باکتریایی و ویروسی ایجاد شده باشد پس از درمان عفونت، خونریزی زیر جلدی برطرف می شود. همچنین اگر فرد به دنبال مصرف برخی داروها دچار خونمردگی شده باشد با قطع دارو خونمردگی نیز از بین می رود. به علاوه هنگامی که خونمردگی در اثر آسیب و ضربه ایجاد شده باشد نیاز به درمان خاصی برای خونمردگی ندارد اما استفاده از کیسه ی یخ برای کاهش ورم و جلوگیری از خونمردگی کمک کننده است. پزشک ممکن است هر کدام از دارو های زیر را برای درمان خونمردگی تجویز کند، توجه داشته باشید که بدون تجویز و نظر پزشک به هیچ عنوان از داروهای زیر برای درمان خونمردگی استفاده نکنید.

 • تجویز آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های باکتریایی
 • تجویز کورتیکواستروئید برای کاهش التهاب
 • داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی مانند آزاتیوپرین، متوتروکسات و سیکلوفسفامید
 • اشعه درمانی، بیولوژیک درمانی، شیمی درمانی

همچنین می توانید با درمان های خانگی زیر به بهبود علائم خود کمک کنید:

استراحت

مصرف مسکن های بدون نسخه مانند: ایبوپروفن، استامینوفن

نوشیدن مایعات بیشتر برای جلوگیری از کم آبی بدن

چه موقع برای درمان خونمردگی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر زمانی دچار خونمردگی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. برخی از علل خونمردگی، بیماری جدی بوده و نیاز به درمان دارد. با این وجود تشخیص علت خونمردگی از اهمیت بالایی برخوردار است و این امر فقط توسط پزشک امکان پذیر است.

در صورت مشاهده ی هر کدام از علائم زیر به همراه خونریزی زیر جلدی باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالا
 • دشواری در تنفس
 • گیجی
 • تغییر در هوشیاری
 • خونریزی شدید

خونریزی زیر جلدی به خودی خود عوارضی ندارد اما گاهی علل خونمردگی می تواند موجب هر کدام از عوارض زیرشود:

 • آسیب به کلیه ها، کبد، طحال، قلب، ریه ها و سایر اندام ها
 • مشکلات قلبی
 • ایجاد عفونت در قسمت های دیگر بدن

تنظیم و ترجمه: فاطمه افضلی

منابع: healthline ،  mayoclinic

 دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. سلام پسرم بر اثر کوچکترین ضربه ویا مالش روی پوستش خونمردگی ایجاد میشود به نظر شما بر اثر چه چیزی میتونه باشه .البته اگه ضربه محکم باشه خون مردگی شدیدتر میشه وبعد از دو روز به رنگ قهوهای در می یاد.ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

 2. خسرو سبزعلی نژاد

  سلام دخترم دو روز پیش دراثر افتادن سنگ روی پاش رگ انگشت کوچیکش بریده شد و کبود شده و دکتر گفت احتمال قطع انگشت داره.دکتر آتل بسته و گفت ۴۸ ساعت باید بگذره ببینم کبودیش رفع میشه یا نه.الان گذشته و دکتر گفت ۵۰درصد بهتر شده.ولی خیلی می ترسم.برا انگشتش.بعد میخواستم بدونم باد کولر براش ضرر داره یا نه.الانم آتل بهش بسته .ممنونم جواب بدید

دیدگاه شما

نظر دهید