انواع اختلالات پا و ساق پا در نوزادان چیست؟

تنظیم و ترجمه:

اختلالات پا و ساق پا در نوزادان

اختلالات پا و ساق پا در نوزادان چیست؟

یکی از رایج‌ترین مشکلات ساختاری در نوزادان اختلالات پا هستند. اغلب این اختلالات ساختاری بدون درمان‌های جراحی بهبود پیدا می‌کنند، و در بسیاری از موارد به سادگی تشخیص داده می‌شوند. با این حال، تشخیص صحیح برای درمان مناسب اهمیت فراوانی دارد.

تشخیص صحیح برای درمان مناسب اهمیت فراوانی دارد.

علائم همراه با اختلالات پا نوزادی چیست؟

برخی از اختلالات مادرزادی نوزاد ممکن است همراه با علائم دیگری باشند، برای مثال در مورد پاچنبری یا کلاب فوت ممکن است به همراه آن دررفتگی تکاملی مفصل ران و یا اختلالی در ستون مهره‌ها به نام اسپینابیفیدا وجود داشته باشد. همچنین در مورد متاتارسوس اداکتوس ممکن است همراه با دررفتگی تکاملی ران همراه باشد. به علاوه اختلال پلی داکتیلی ممکن است یکی از مجموعه‌ای از علائم مرتبط با سندرم‌های ژنتیک خاص باشد.

انواع اختلالات پا نوزادی چیست؟

کلاب فوت (پا چنبری): به دسته‌ای از اختلالات پا اشاره دارد که در آن‌ها پای نوزاد چرخیده، به سمت پایین و داخل است. تقریبا نیمی از نوزادان با این اختلال، در هر دو پا دچار مشکل هستند و بین یک تا چهار نوزاد در هر ۱۰۰۰ تولد دچار این اختلال هستند. نوزادان پسر تقریبا دو برابر دختران این مشکل را دارند. با اینکه این مشکل باعث درد نوزاد نمی‌شود اما می‌تواند در طولانی مدت برای او مشکل ساز باشد و توانایی راه رفتن او را دچار مشکل کند.

متاتارسوس ادداکتوس: نوعی اختلال شایع پا در بدو تولد است که در یک تا دو درصد نوزادان دیده می‌شود. در این اختلال انگشتان و قسمت جلویی پای نوزاد به سمت داخل چرخیده است و به سختی صاف می‌شود. ظاهر کف پای نوزاد شبیه به لوبیا می‌شود.

تالوس عمودی بدو تولد: علت ناشایعی برای کف پای صاف نوزادان است. اغلب با سایر اختلالات کروموزومی یا مادرزادی (اختلالاتی که از بدو تولد در نوزاد وجود دارند) همراه است. ظاهر کف پای نوزادی که دچار این اختلال است مانند پشت صندلی گهواره‌ای است.

پلی داکتیلی: این لغت به معنای وجود انگشت یا انگشتان اضافی در دست یا پا است و اختلالی شایع است، تقریبا یک نوزاد در هر هزار نوزاد با پلی داکتیلی به دنیا می‌آید. با اینکه این اختلال به شکل خانوادگی منتقل می‌شود گاهی بدون وجود سابقه خانوادگی اتفاق می‌افتد.

انگشتان چرخیده از بدو تولد (Congenital Curly Toe): این اختلال به این معنی است که انگشتان نوزاد به شکل غیرطبیعی چرخیده است. همچنین ممکن است انگشت در حالت خم شده باشد، اما اختلال اولیه این است که انگشت چرخش نامناسب دارد. این اختلال اغلب در هر دو پا وجود دارد.

انگشتان روی هم افتاده: این اختلال هنگامی که انگشت پنجم نوزاد از روی انگشت چهارم عبور می‌کند اتفاق می‌افتد. این حالت با درجات متفاوتی به وجود می‌آید و در برخی از نوزادان آزاردهنده نیست.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

درمان اختلالات نوزادی پا چه چیزهایی است؟

درمان اختلالات پا و ساق پا بستگی به اختلال مورد نظر، متفاوت است. تعدادی از درمان‌های اختلالات پا در این مقاله آورده شده است:

کلاب فوت (پا چنبری): در نوزادی که دچار کلاب فوت است، درمان مناسب با ورزش‌های کششی، گچ، و یا جراحی، می‌تواند باعث اصلاح آن در کودک شود.

متاتارسوس ادداکتوس: نوزادان مبتلا به متاتارسوس ادداکتوس اگر فرم خفیف باشند، به خودی خود برطرف می‌شوند، اما موارد شدیدتر ممکن است به گچ، اسپلینت یا کفش‌های اصلاحی دارند. جراحی برای این اختلال به ندرت لازم است.

تالوس عمودی بدو تولد: درمان برای نوزادان مبتلا به تالوس عمودی بدو تولد مشابه درمان کلاب فوت، ورزش‌های کششی، گچ، و در صورت لزوم جراحی است.

پلی داکتیلی: درمان پلی داکتیلی به محل و چگونگی اتصال انگشت یا انگشتان اضافه بستگی دارد. اگر استخوان وجود نداشته باشد و انگشت به درستی تشکیل نشده باشد، یک گیره می‌تواند قرار گیرد تا جریان خون قطع شده و بافت اضافی از بین برود. انگشتانی که کامل تر تشکیل شده باشند بعد از اینکه کودک یکساله شد و پیش از آن که شروع به راه رفتن کند، از طریق جراحی برداشته می‌شوند.

انگشتان چرخیده از بدو تولد (Congenital Curly Toe): در نوزادان مبتلا به انگشتان چرخیده، ۲۵ درصد از آن‌ها به خودی خود بهبود می‌یابند. درمان این اختلال قطع تاندون پشت انگشت و برداشتن فشاری است که باعث چرخش شده است، اما این درمان تا پیش از شش سالگی که ممکن است به خودی خود بهبود یابد انجام نمی‌شود.

انگشتان روی هم افتاده: برای نوزادان دچار انگشتان روی هم افتاده که این اختلال برای پوشش‌های پا مشکل ایجاد می‌کنند ممکن است برای اصلاح به درمان جراحی نیاز داشته باشد.

چه زمانی برای درمان اختلالات بدو تولد پا لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

به محض اینکه این اختلالات را در نوزاد خود مشاهده کردید برای ارزیابی شدت و تعیین درمان مورد نیاز در اولین فرصت ممکن به دکتر کودکان و نوزادان مراجعه کنید. همانطور که پیشتر اشاره شد زمان برای درمان این اختلالات اهمیت زیادی دارد.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان کودکان و نوزادان به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر کودکان و نوزادان در تهران

بهترین دکتر کودکان و نوزادان در شیراز

بهترین دکتر کودکان و نوزادان در اصفهان

بهترین دکتر کودکان و نوزادان در بندرعباس

منبع: verywellhealth ، Global Clubfoot

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب