کاشت دندان به روش all-on-4، بهترین روش ایمپلنت کامل فک بالا و پایین
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمزیبایی

کاشت دندان به روش all-on-4، بهترین روش ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

| تاریخ انتشار: 27 شهریور 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 27 شهریور 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
کاشت دندان به روش all-on-4 بهترین روش برای جایگزینی کامل دندان‌های فک بالا و پایین است. در این روش از 4 ایمپلنت استفاده شده و پروتز ثابت روی آنها نصب می‌شود. قیمت آن باتوجه‌به برند ایمپلنت مشخص می‌شود.
کاشت دندان به روش all-on-4

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر تمامی دندان‌های خود را از دست داده‌اید، یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن دندان‌هایی با ظاهر طبیعی کاشت دندان به روش all-on-4 است. در این روش تنها با ۴ ایمپلنت می‌توان جایگزینی برای همه دندان‌ها داشت. اگر تصمیم دارید ایمپلنت all-on-4 را انتخاب کنید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که این روش کاشت دندان چگونه انجام می‌شود؟ چه افرادی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟ تفاوت آن با ایمپلنت‌های قدیمی چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ میزان موفقیت با این ایمپلنت چقدر است و برای آن چقدر باید هزینه کرد؟

درصورتی‌که قصد ایمپلنت all-on-4 را دارید، حتما با دندانپزشک مشورت کرده و در مورد مزایا و عوارض این روش سوال کنید. برای ارتباط با بهترین دندانپزشکان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

کاشت دندان به روش all-on-4 چیست؟

اگر به هر دلیلی مانند ضربه، تصادف یا بیماری دندان‌های خود را از دست داده‌اید، این مشکل تاثیرات زیادی در زندگی شما دارد. علاوه بر چالش هنگام خوردن غذا و جویدن، فرم کلی صورت تغییر کرده و نوع صحبت تفاوت پیدا می‌کند. در این شرایط سن شما بیشتر از سن واقعی‌تان نشان داده می‌شود.

بهترین روش برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته ایمپلنت دندان است. اما قراردادن تعداد زیادی پایه ایمپلنت چالش‌برانگیز است. پروتز دندان مصنوعی هم به دلیل ثابت نبودن مورد پسند خیلی از افراد نیست. اگر شما هم چنین مشکلاتی دارید، بهترین گزینه کاشت دندان به روش all-on-4 است.

در این تکنیک دندانپزشک در فک بالا یا پایین تنها ۴ ایمپلنت قرار می‌دهد. مجموعه کامل دندان‌های ثابت روی همین ۴ ایمپلنت قرار گرفته و محکم می‌شوند. پایه‌ها از جنس تیتانیوم بوده و به‌عنوان ریشه دندان عمل می‌کنند. برخی پزشکان به این روش ایمپلنت یک‌روزه می‌گویند. زیرا تنها در یک جلسه می‌توانید با یک پل ثابت روی ایمپلنت‌ها دندان‌های فک بالا یا پایین را جایگزین کنید.

از اولین کسانی که مزایای کاشت دندان به روش all-on-4 را تشخیص دادند، پروفسور پائولو مالو و سازنده ایمپلنت نوبل بیوکر بودند. در سال ۱۹۹۰ پروفسور پائولو مالو با حمایت مالی شرکت نوبل بیوکر مطالعاتی روی اثربخشی این تکنیک انجام داد و در سال ۱۹۹۸ اولین بیمار با این روش ایمپلنت معالجه شد.

در کاشت دندان به روش all-on-4 چهار ایمپلنت داخل فک قرار گرفته و پل ثابت روی آنها نصب می‌شود.
در کاشت دندان به روش all-on-4 چهار ایمپلنت داخل فک قرار گرفته و پل ثابت روی آنها نصب می‌شود.

تفاوت کاشت دندان به روش all-on-4 با ایمپلنت های قدیمی

ایمپلنت‌های دندان یک پایه تیتانیومی کوچک دارند که به‌عنوان ریشه در استخوان فک نصب می‌شود. روی هرکدام از پایه‌ها اباتمنت و روکش دندان قرار می‌گیرد. اگر برای جایگزینی کامل فک بالا یا پایین بخواهید از روش ایمپلنت قدیمی استفاده کنید، حداقل باید ۶ تا ۸ ایمپلنت نصب شود تا بتوان پل ثابت را روی آنها قرار داد.

اما در روش ایمپلنت all-on-4 تنها دو ایمپلنت در جلوی فک و دو ایمپلنت زاویه‌دار در پشت نیاز است. به همین دلیل جراحی کم تهاجمی بوده و سرعت بهبودی سریع‌تر می‌شود. در این روش به دلیل زاویه ۴۵ درجه ایمپلنت‌های پشتی تراکم و حجم پایین استخوان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

کاشت دندان به روش all-on-4 برای چه افرادی مناسب است؟

اگر همه یا بیشتر دندان‌های خود را از دست داده‌اید، ایمپلنت به روش all-on-4 گزینه بسیار خوبی است. با وجود هر یک از شرایط زیر می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید.

 • همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید.
 • حجم و تراکم استخوان فک کاهش پیدا کرده است.
 • از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید.

به نقل از nuffielddental در رابطه با مناسب نبودن ایمپلنت all-on-4 برای برخی افراد:

گاهی ممکن است تراکم و حجم استخوان به‌قدری کاهش پیدا کرده باشد که نتوان ایمپلنت را در بافت استخوان نصب کرد. در این شرایط درمان با روش all-on-4 مناسب نبوده و باید از ایمپلنت زیگوماتیک استفاده شود.

اگر همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید به جای دندان مصنوعی از این روش ایمپلنت استفاده کنید.
اگر همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید به جای دندان مصنوعی از این روش ایمپلنت استفاده کنید.

مراحل کاشت دندان به روش all-on-4

برای کاشت دندان به روش all-on-4 باید مراحل زیر را طی کنید.

 1. عکس‌برداری با اشعه ایکس یا سی‌تی‌اسکن انجام می‌شود تا تراکم استخوان مشخص شود.
 2. در روز جراحی بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود.
 3. دندانپزشک برش‌های کوچکی روی لثه ایجاد می‌کند تا ایمپلنت‌ها را قرار دهد.
 4. پس از قراردادن ایمپلنت‌ها دندان‌های موقت روی آنها قرار می‌گیرد.
 5. دندانپزشک باید میزان بازسازی استخوان و بهبود زخم‌ها را بررسی کند تا بتواند درمان را ادامه دهد.
 6. پروتزهای اصلی ۴ تا ۶ ماه بعد از جراحی روی ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرند.

بعد از قراردادن ایمپلنت‌ها در فک، دندان‌های موقت قرار گرفته و بعد از ۴ تا ۶ ماه پروتز اصلی نصب می‌شود.

مزایا روش ایمپلنت all-on-4

روش ایمپلنت all-on-4 مزایای زیادی داشته و به همین دلیل دندانپزشکان به افراد زیادی این روش کاشت دندان را پیشنهاد می‌دهند. از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دندان‌های جدید در یک جلسه و در عرض چند ساعت گذاشته می‌شود.
 • برای ایمپلنت کل فک به‌جای ۸ ایمپلنت ۴ ایمپلنت نصب می‌شود. در نتیجه هزینه و آسیب کمتر خواهد بود.
 • طبیعی‌ترین روش برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته است. درصورتی‌که پروتز دندان مصنوعی این مزیت را ندارد.
 • افرادی که تراکم استخوان کمی دارند، قبل از کاشت دندان نیاز به پیوند استخوان نخواهند داشت.
 • مشکلات مربوط به پروتز دندان مصنوعی مانند ساییدگی، اصطکاک روی لثه‌ها و مشکلات این‌چنینی وجود ندارد.
ایمپلنت all-on-4 کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی بوده به طور دائمی نصب می‌شود.
ایمپلنت all-on-4 کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی بوده به طور دائمی نصب می‌شود.

معایب و عوارض روش ایمپلنت all-on-4

روش ایمپلنت all-on-4 در کنار تمام مزایایی که ذکر شد، معایبی هم دارد. البته این معایب در تمامی روش‌های ایمپلنت وجود داشته و باید پیش از تصمیم‌گیری برای کاشت دندان از آنها مطلع بود. مهم‌ترین معایب عبارتند از:

 • اگر دندانپزشک ایمپلنت‌ها را در جای نامناسب قرار دهد، باعث بروز مشکلاتی مانند دیده‌شدن ایمپلنت در اطراف لثه، حجیم دیده‌شدن دندان‌ها و مشکل در گفتار یا غیرطبیعی شدن دندان‌ها می‌شود.
 • بعد از جراحی در برخی مواقع احتمال عفونت لثه وجود دارد.

برخی عوارض مانند قرمزی، تورم و کمی درد بعد از جراحی کاملا طبیعی بوده و پس از چند روز برطرف می‌شود. اما اگر این علائم بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد، حتما به دندانپزشک اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از کاشت دندان به روش all-on-4

بعد از کاشت دندان به روش all-on-4 نیاز به مراقبت‌های خاصی نیست. برای مراقبت از ایمپلنت باید به بهداشت دهان و دندان توجه زیادی داشته و روزانه مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. هر چند وقت یک بار برای معاینه کلی به دندانپزشک مراجعه کرده تا احتمال عفونت ایمپلنت بررسی شود. اگر ایمپلنت شما دچار عفونت شود، ممکن است دندانپزشک مجبور شود آن را کامل خارج کند.

درصورتی‌که به اطلاعات بیشتری در مورد ایمپلنت all-on-4 نیاز داشته یا می‌خواهید نکات مراقبتی بعد از آن را بدانید، حتما با چند دندانپزشک مشورت کنید. برای ارتباط با دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

هزینه کاشت دندان به روش all-on-4

قیمت ایمپلنت دندان باتوجه‌به برند ایمپلنت، محل کاشت، تجربه دندانپزشک و موقعیت کلینیک تعیین می‌شود. ایمپلنت‌ها انواع مختلفی داشته و نمی‌توان قیمت آن را تعیین کرد. اگر از ایمپلنت ایرانی استفاده کنید، قیمت هر ایمپلنت حدود ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان و اگر از برندهای کره‌ای استفاده کنید، حدودا ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان خواهد شد. برندهای اروپایی و آمریکایی نیز بین ۷.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان قیمت دارند.

برای نصب ۴ ایمپلنت در هر فک این هزینه ۴ برابر می‌شود. علاوه‌برآن باید هزینه کشیدن دندان و قراردادن پروتز و روکش‌ها را محاسبه کنید. به همین دلیل بهتر است برای تعیین قیمت دقیق با دندانپزشک خود مشاوره داشته باشید.

سوالات متداول شما

اگر قصد کاشت دندان به روش all-on-4 را دارید، احتمالا با سوالاتی در مورد آن روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

آیا کاشت دندان به روش all-on-4 درد دارد؟

در زمان جراحی به دلیل بی‌حسی موضعی دردی احساس نمی‌کنید. بعد از کاشت ایمپلنت ممکن است کمی درد داشته باشید. با مصرف منظم داروهای مسکن درد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. برخی افراد نیز ممکن است هیچ دردی نداشته باشند.

ایمپلنت all-on-4 چه تفاوتی با ایمپلنت معمولی دارد؟

در ایمپلنت‌های معمولی برای کاشت کل دندان‌های فک بالا یا پایین باید حدود ۸ ایمپلنت قرار داد. اما در روش ایمپلنت all-on-4 تنها با 4 ایمپلنت پل ثابت قرار گرفته و ظاهر کاملا طبیعی خواهد داشت. در نتیجه دوره نقاهت کاهش پیدا کرده و بهبودی سریع‌تر به دست می‌آید.

جراحی ایمپلنت all-on-4 چقدر طول می کشد؟

تمامی مراحل کاشت دندان در یک جلسه انجام می‌شود. حتی اگر بخواهید دندان خود را بکشید، قبل از ایمپلنت all-on-4 دندان کشیده می‌شود. جراحی حدود ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد.

کاشت دندان به روش all-on-4 چقدر دوام دارد؟

ایمپلنت all-on-4 دوام بسیار بالایی داشته و جز روش‌های دائمی محسوب می‌شود. اگر دندانپزشک تجربه کافی در کاشت ایمپلنت داشته باشد و به نکات مراقبتی و بهداشتی بعد از کاشت دندان توجه داشته باشید، ایمپلنت تا سال‌های طولانی دوام خواهد داشت.

آیا با وجود ایمپلنت all-on-4 می توان از نخ دندان استفاده کرد؟

بله همانند دندان‌های طبیعی می‌توانید روکش‌های ثابت روی ایمپلنت all-on-4 را تمیز کنید. حتما برای جلوگیری از عفونت یا بیماری‌های دهان و لثه روزانه حداقل دو بار نخ دندان و مسواک استفاده کنید.

میزان موفقیت روش ایمپلنت all-on-4 چقدر است؟

میزان موفقیت در روش کاشت دندان all-on-4 بسیار بالا بوده و دندانپزشکان برای بسیاری از افراد این روش را پیشنهاد می‌دهند. طبق آماری که در بریتانیا ثبت شده است، ۹۸.۳٪ افراد از ایمپلنت all-on-4 در فک پایین و ۹۸٪ افراد از ایمپلنت در فک بالا رضایت کامل داشته‌اند.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

کاشت دندان به روش all-on-4 یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی است که همه یا بیشتر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند. در این روش ۴ ایمپلنت در فک بالا یا پایین قرار گرفته و پل ثابت روی آنها نصب می‌شود. دو ایمپلنت در جلوی فک بوده و دو ایمپلنت در پشت با زاویه ۴۵ درجه قرار می‌گیرند. در این روش به دلیل زاویه‌دار بودن ایمپلنت‌ها نیازی به جراحی پیوند استخوان نیست.

ایمپلنت all-on-4 تا سال‌های طولانی دوام داشته و ظاهر طبیعی دارند. به همین دلیل نسبت به پروتز دندان مصنوعی انتخاب بهتری هستند. این جراحی باید توسط جراح باتجربه و حرفه‌ای انجام شود تا عوارضی در پی نداشته باشد.

برای پیداکردن بهترین دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب زیبایی شماست!

منابع
3/5 - (تعداد آرا: 1 رای)
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام