عمل جراحی تغییر جنسیت [دکترتو با شما: دکتر بهرام میرجلالی]

افراد تراجنسی که با مسئله‌ی تناقض هویت جنسیتی خود درگیر هستند به کمک عمل تغییر جنسیت از مرد به زن یا تغییر جنسیت از زن به مرد، بدن خود را به شخصیت جنسیتی خود نزدیک می‌کنند.

در این قسمت از برنامه ویدیویی «دکترتو با شما»، دکتر بهرام میرجلالی فوق تخصص جراحی تغییر جنسیت درباره عمل جراحی تغییر جنسیت، موارد قانونی و مسائل مربوط به افراد تَراجِنسی توضیح می‌دهند. ویدیو را در زیر ببینید.

 اگر در مشاهده ویدیوی جراحی تغییر جنسیت مشکل دارید اینجا را کلیک کنید یا متن صحبت‌های دکتر بهرام میرجلالی را در زیر بخوانید:

تراجنسی یا ترنسکچوال به چه فردی گفته می‌شود؟

تراجنسی که با نام‌های ترنسکشوال، تی‌اس، ترنس و روان‌دگرجنس‌خواه شناخته می‌شود به افرادی گفته می‌شود که جسم و اندام جنسیشان با شخصیت جنسیتی آن‌ها متفاوت است. به این معنی که فرد ترنسکشوال ممکن است اندام جنسی مردانه یا زنانه داشته باشد اما جنسیت او متضاد با اندام جنسی‌اش باشد و تمایل به عمل تغییر جنسیت داشته باشد. در نتیجه تراجنسی‌ها در هر دو جنس -مردان و زنان- دیده می‌شوند. گفته می‌شود از بین ۱۰۰.۰۰۰ تولد، ۴ تا ۵ نفر ترنسکشوال هستند که تمایل به عمل تغییر جنسیت از مرد به زن یا تغییر جنسیت از زن به مرد دارند. عمل تغییر جنسیت کمک می‌کند بدن، چهره و ظاهر فرد به شخصیت جنسیتی‌اش نزدیک شود و از لحاظ فردی و اجتماعی برای او تولد دوباره‌ای است.

عمل تغییر جنسیت به چه صورت است؟

پیش از همه باید در نظر داشت که عمل جراحی تغییر جنسیت برای ترنس‌ها عمل سنگینی است. همچنین عمل تغییر جنسیت تنها ظاهر اندام جنسی را برای افراد ترنسکچوال تغییر می‌دهد. در نتیجه برای مثال فردی که از ابتدا زن به دنیا آمده است زن باقی می‌ماند اما با عمل جراحی تغییر جنسیت، جسم او تا حد ممکن به جسم مرد نزدیک می‌شود تا با شخصیت و روان او همگام شود.

عمل تغییر جنسیت برای دو گروه زنان و مردان که قصد تغییر جنسیت به جنس مقابل را دارند شکل مختلفی است. افرادی که از ابتدا با اندام جنسی زنانه به دنیا می‌آیند اما شخصیت جنسیتی و روح و روان آن‌ها مرد است و قصد تغییر جنسیت زن به مرد را دارند باید در نظر داشته باشند که عمل تغییر جنسیت از زن به مرد به صورت یک عضو جنسی مردانه‌ی کامل نخواهد بود. همچنین پس از تغییر جنسیت ترنس از زن به مرد، فرد امکان باردار کردن فرد دیگری را ندارد. در مورد گروه دیگری از تراجنسی‌ها یعنی افرادی که مرد هستند و قصد تغییر جنسیت از مرد به زن را دارند بدن فرد با عمل جراحی تغییر جنسیت بیشتر شبیه به یک بدن زنانه می‌شود. اما باید در نظر داشت که پس از عمل تغییر جنسیت از مرد به زن، کماکان فرد رحم و تخمدان نخواهد داشت و نمی‌تواند حامله شود.

هزینه عمل تغییر جنسیت در ایران چقدر است؟

با توجه به اینکه عمل تغییر جنسیت مرد به زن یا تغییر جنسیت زن به مرد عمل کم‌هزینه‌ای نیست در سال‌های اخیر در ایران مراکز دولتی مانند بهزیستی کمک‌های مالی برای عمل تغییر جنسیت به افراد روان‌دگرجنسی می‌کنند. اگرچه ممکن است میزان این کمک‌ها به اندازه‌ای نباشد که بتواند هزینه‌ی عمل تغییر جنسیت در ایران را به شکل کامل پوشش دهد اما وجود این کمک‌ها نشان می‌دهد که این مراکز در ایران به افراد تراجنسی توجه دارند. نباید فراموش کرد که این توجه بسیار مهم است.

برای عمل تغییر جنسیت و تغییر شناسنامه ترنس‌ها چه مجوزهای قانونی لازم است؟

یکی از اولین مراحل تغییر جنسیت، دریافت مجوز لازم برای عمل است. چرا که مکمل عمل تغییر جنسیت در اجتماع، قوانینی است که این عمل را ممکن می‌کند. در تمام دنیا جوامع با وضع قانون مناسب و حل این مورد با مشکل مواجه بودند. برای انجام عمل تغییر جنسیت لازم است فرد مجوز قانونی دریافت کند. فرد برای دریافت مجوز قانونی برای تغییر جنسیت در ایران لازم است ابتدا از طرف یک روانشناس، جراح و دکتر متخصص غدد معاینه، و ترنسکشوال بودن او تشخیص داده شود. پس از تشخیص و دریافت نامه از پزشکان، لازم است فرد ترنسکشوال برای دریافت مجوز عمل تغییر جنسیت به پزشکی قانونی مراجعه کند. پس از طی مراحل و بررسی‌ها از طرف پزشکی قانونی، نیاز به عمل تغییر جنسیت برای فرد تایید می‌شود و مجوز قانونی عمل تغییر جنسیت صادر می‌شود.

باید در نظر داشت که عمل جراحی تغییر جنسیت، بدن مرد یا زن را تغییر می‌دهد اما از سوی دیگر برای حضور در اجتماع نیاز است که فرد ترنسکشوال بتواند پس از تغییر جنسیت تغییر شناسنامه بدهد. قوانین تغییر جنسیت در ایران و تعویض شناسنامه‌ی افراد تراجنسی ۱۵ سال است که انجام می‌شود و فرد پس از عمل جراحی تغییر جنسیت می‌تواند شناسنامه خود را تغییر دهد.

دکتر بهرام میرجلالی اضافه می‌کنند که طی ۲۰ سالی که مشغول انجام عمل تغییر جنسیت هستند انجام این عمل و دسترسی به امکانات مناسب برای عمل تغییر جنسیت بسیار دشوار بوده است. موسسات و مراکز درمانی کمی وجود دارند که امکانات لازم را برای این مراجعین و انجام عمل تغییر جنسیت فراهم می‌کنند. لازم است از مراکزی که امکانات لازم ا برای انجام این عمل فراهم می‌کنند تشکر کرد. بسیار مهم است که کادر پزشکی که با این افراد کار می‌کنند از بخش پذیرش تا پرستارها، اتاق عمل و پزشک، آگاهی کافی نسبت به این افراد داشته باشند و در نظر داشته باشند که افراد ترنسکشوال یا روان‌دگرجنس‌خواه بیمار نیستند. همین پذیرش و درک صحیح، به روان‌دگرجنس‌خواه‌ها کمک می‌کند تا بهتر بتوانند در خانواده و جامعه درک شوند و زندگی خود را ادامه دهند.

دکتر بهرام میرجلالی از پزشکان عضو سامانه دکترتو هستند. برای دریافت نوبت از دکتر بهرام میرجلالی می‌توانید به صفحه دکتر میرجلالی در وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. پرویزنارویی

  علماخوب بود.روشن شدم.سپاسگذارم.

 2. سلام من میخوام تغییرجنسیت بدم اماترس این رودارم که ازطرف خانوادم طردبشم

 3. سلام من میخوام تغییرجنسیت بدم امامیترسم ازاینکه خانوادم منونخوان پولی ام ندارم عمل کنم میشه راه کاری بهم بگین

  1. نترس برو پیش مشاور به خانوادت بگن

 4. سلام من میخوام تغییر جنسیت بدم اما میترسم که بعد عمل آسیب جسمی ببینم .فقط اینکه تو ایران بهتره یا خارج که عمل شم؟
  و با چندتا عمل تموم میشه؟

  1. نه خود ثبت احوال اسمتو تغییر میده

 5. سلام یه سوالی داشتم بعدعمل آدم باید غید دانشگاه و مدرک تحصیلیشو بزنه؟ منظورم دانشگاه و رشته ای که با هویت دخترونه الان دارم تحصیل میکنم

  1. باید بری اموزش و پرورش بگی برات مدارکتو ب نام پسرونت بزنن

 6. اگه بخواییم تغییر جنسیت بدیم باید چجوری اقدام کنیم؟ اگر خانواده با این عمل موافق نباشن باز هم میشه تغییر جنسیت داد؟ و هذینه عمل دختر به پسر چقدره؟

  1. سلام من دنبال دکتر میگردم برای تغیر جنسیت اگ میشناسید تورو خدا معرفی کنید

   1. انیس سعادت

    با سلام.
    شما می تونید از پزشکان متخصص دکترتو در تخصص های روانپزشکی، روانشناسی، داخلی و زنان و زایمان مشاوره بگیرید.
    هم چنین دکتر میرجلالی با تخصص عمل تغییر جنسیت در خدمت شما هستند.
    https://doctoreto.com/doctor/tehran/dr-bahram-mirjalali/%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%AC%D9%84%D8%A7%D9%84%DB%8C

 7. سلام من دخترم ولی هورمون دو درصد هورمون مردانه دارم موهای زائدم زیاده هرچی دارو مصرف میکنم تاثیری نداره آیا آمپول خاصی داره که این دو درصد از بین بره کلا؟

 8. سلام الان قانون جدید اومد نمیازن بد از عمل اول و دم شناسناما ها تقیر کنن؟

  1. وقتی بالای ۱۸ سال باشین رضایت ولی ضروری نیست ولی حتما باید در جریان باشند و اگر تمایلی به گفتنش به خانواده تا بعد عمل ندارین باید به قاضی دادگاه استقلال مالی و شخصیتیتون رو اثبات کنید برای شروع این فراید به دادگاه بخش خانواده مراجعه کنید راهنماییتون میکنند

 9. سلام وقت بخیر بنده دختر هستم می‌خوام تغییرجنسیت بدم اگر کسی شماره دکتر یا آدرس دکتر داخل شیراز داره لطف می‌کنه بهم بگه واینکه کسی از هزینه عمل اطلاع داره؟

 10. سلام یه سوال وقتی مادرو پدر اجازه نمیدن ما چکار کنیم ؟

  1. سلام همراه عزیز
   برای این عمل اجازه‌ی ولی قانونیتون لازمه.

 11. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم زن و مردی که میخوان تغییر جنسیت بدن،میتونن عمل کنن و جنسیت هاشون رو باهم جابه جا کنن؟

  1. سلام دوست گرامی
   اکر منظورتون پیوند آلت تناسلی هست، خیر این امکان وجود نداره.

 12. در مورد عمل همجنسگرا هه میخواستم بپرسم..ایا اونایی ک به همجنسخودشون گرایش دارن میتونن این عمل تغییر جنسیت رو انجام بدن..

 13. سلام من فقط ترس از آسیب های بعدش دارم و اینکه ازدواج چقدر میتونه سخت باشه . و اینکه دستگاه تناسلی خیلی غیر طبیعی میشه؟ و یه آینده کلی میخوام بدونم .نمیتونمم زنگ بزنم اینجا بگید نظرتونو.

  1. سلام همراه گرامی
   پس از طی دوره ی نقاهت، دستگاه تناسلی ظاهری طبیعی خواهد داشت و برقراری رابطه ی جنسی امکان پذیر است.

 14. چقدر طول میکشه ایت عمل تغییر جنسیت؟!

  1. لام
   طول عمل متغیره و به طور متوسط ۳ ساعت طول می کشه.

 15. مثلا اگه عمل کردی بعد پشیمون شدی میتونی دوباره عمل کنی و خود قبلیت بشی بعد من پسرم الت تناسلی پیوند میدن یا نگه میدارن

  1. سلام
   خیر این عمل بعد از انجام قابل بازگردانی نیست.

 16. سلام من میخام ازمرد به زن تغیرکنم یا اقدام کنم روانپزشکی قانونی تایید میکنند یااینکه حتما باید موردتایید اونهابشم .وازمایش هورمون. بگیرنود حتما باید تایید بشه توضیح بدید لطفا.درکل میخام صددرصد تاییدیه بگیرم چکارکنم

 17. سلام یک دکتر متخصص غدد دراصفهان که هورمون تراپی برای تغیرجنسیت انجام میدهد بهم معرفی کنید مرسی.واینکه ایابا مصرف هورمون زنانه حدودا چقدر سینها رشد وسایز پیدامیکنند ازچه مدتی شروع میکند به رشد وتاثیرش مشخص میشه ممنونم

 18. سلام براعمل تغیرجنسیت اززن به مرد چکارکنم که صددرصد تاییدیه بتونم بگیرم وتوی ازمایشهاقبول بشم.ایا اگه درازمایش هورمونی وکروموزوم تایید نشم مجوز نمیدند ؟توروخداکمکم کنید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب