صابون جامد بهتر است یا صابون مایع؟ آیا صابون جامد قالبی می‌تواند منتقل کننده‌ی بیماری باشد؟
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسبک زندگی

صابون جامد بهتر است یا صابون مایع؟ آیا صابون جامد قالبی می‌تواند منتقل کننده‌ی بیماری باشد؟

| تاریخ انتشار: 20 تیر 1397
| آخرین به‌روزرسانی: 25 آذر 1400
| تعداد نظرات:بدون نظر
صابون جامد یا صابون مایع؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا استفاده عمومی از صابون جامد قالبی می‌تواند خطری برای سلامتی داشته باشد و آیا استفاده از صابون مایع بهتر از استفاده از صابون جامد است؟

جواب کوتاه این است: خیر، به نظر نمی‌رسد صابون جامد باعث انتقال بیماری شود. اما در ادامه درباره انتقال بیماری از طریق استفاده از صابون مشترک بیشتر بخوانید.

مشاوره با متخصصان
بیماری‌های عفونی
دکترِتو

گسترده‌ترین تحقیقی که تاکنون درباره این سوال انجام شده در سال ۱۹۶۵ منتشر شد. دانشمندان در سری تجارب و آزمایش‌هایی، دست‌های خود را به ۵ میلیارد باکتری بیماری‌زا آغشته کردند.

سپس محققین دست خود را با یک قالب صابون جامد شستند و بعد از آن یک فرد دیگر هم از همان صابون برای شستن دستش استفاده کرد. آن‌ها دریافتند که باکتری‌ها به فرد دوم منتقل نمی‌شود و نتیجه گرفتند که میزان باکتری‌هایی که ممکن است روی قالب صابون جامد باقی بماند حتی در شرایط استفاده‌ی بسیار زیاد سلامتی را به خطر نمی‌اندازد.

در سال ۱۹۸۸ محققینی که توسط یک کمپانی تولید صابون استخدام شده بودند این یافته‌ها را تایید کردند.آن‌ها صابون جامد را با باکتری‌های بیماری‌زا ترکیب کردند (باکتری‌های E. coli و Pseudomonas) و از ۱۶ نفر خواستند که دستشان را با این صابون ترکیب شده با باکتری، بشویند. پس از شست و شو روی دست هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان میزان قابل تشخیصی از باکتری وجود نداشت. آن‌ها نتیجه گرفتند که شستن دست با صابونی که قبلا استفاده شده خطر کمی دارد.

از آن زمان تا کنون مطالعات مقطعی، حضور باکتری‌های محیطی را روی صابون جامد تایید کرده‌اند اما هیچ‌یک نتیجه نگرفته‌اند که صابون جامد منبع عفونت و بیماری است. در مقابل، تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که صابون‌های جامد ساده حتی هنگام شیوع بیماری‌های جدی مثل ویروس ایبولا، توان مقابله با عفونت‌ها را دارند.

اما آیا صابون مایع بهتر است یا جامد؟ محققین با خواستگاه‌های متفاوت از دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی درباره مزیت استفاده از صابون مایع یا جامد با یکدیگر در جدل هستند. این مجادله‌ها بیشتر حول محور تعداد باکتری‌هایی است که ممکن است روی هر یک از این صابون‌ها باقی بماند. اما سوال اصلی‌ این نیست که آیا باکتری‌های محیطی روی صابون باقی می‌مانند یا نه. بلکه سوال این است که آیا این باکتری‌ها ممکن است سلامتی را تهدید کنند یا نه؟

دستورعملی که برای مقابله با انتقال بیماری و عفونت پیشنهاد می‌شود، استفاده از صابون مایع و جامد را به یک اندازه مفید می‌داند. در نتیجه ترس بی‌اساس از آلودگی و پرهیز از شستن دست اشتباه بزرگی است.

منبع: +

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام