سرمازدگی چیست؟ با درجات مختلف سرمازدگی آشنا شوید

دلایل سرمازدگی

سرما زدگی چیست؟

سرما زدگی آسیبی است که وقتی پوست در معرض سرما قرار می گیرد، ایجاد می شود. در معرض سرما بودن می تواند باعث یخ زدن لایه رویی و برخی از بافتهای زیرین پوست شود. سرما زدگی در انتهای اندام ها مانند انگشت های دست و پا، گوش ها و بینی شایع تر است. در بسیاری از موارد پوست می تواند از حالت سرما زدگی بهبود یابد. با این وجود، در موارد شدید، مرگ بافتی یا از دست دادن بافت ممکن است اتفاق بیافتد.

علائم همراه با سرما زدگی چیست؟

علائم همراه با سرما زدگی با درجه ی آن مرتبط است، با توجه به اینکه درجات سرما زدگی در قسمت های بعد به تفصیل شرح داده می شوند در اینجا به ذکر چند علامت که همراه با سرما زدگی دیده می شوند بسنده می کنیم. در مراحل ابتدایی سرما زدگی ممکن است قرمزی و کاهش حس لامسه یا احساس سوزش وجود داشته باشد. با پیشرفت درجه سرما زدگی ممکن است رنگ پریدگی، رنگ آبی یا حتی لکه لکه شدن ظاهر پوست اتفاق بیفتد، علاوه بر آن تاول هایی که پر از مایعات شفاف یا خون باشند و اختلال عملکرد عضلات نزدیک به ناحیه درگیر ممکن است در مراحل پیشرفته دیده شود.

علل سرما زدگی چیست؟

پوست بزرگ ترین ارگان بدن است و از لایه های مجزای متعددی تشکیل شده است. پوست از فرد محافظت می کند و همچنین فرد را قادر می سازد از طریق حس لامسه محیط را درک کند. عروق خونی در همه ی قسمت های بدن از جمله پوست یافت می شوند. عمل عروق خونی، انتقال خون به بافت های مختلف بدن برای سالم نگه داشتن آن هاست. هنگامی که فرد در سرما است، عروق خونی منقبض می شوند، تا باریک شده و جریان خون را از انتهای اندام ها مانند انگشتان دست و پا، به مسیر دیگری هدایت کنند. این عمل به نگه داشتن دمای مرکزی بدن کمک می کند. با گذر زمان، کاهش جریان خون به این مناطق می تواند باعث آسیب به پوست و بافت های اطراف شود. خطر سرما زدگی در صورتی که فرد برای مدت طولانی در معرض دماهای سرد باشد، دمای سرد همراه با باد باشد و اینکه فرد در ارتفاع بالا باشد، افزایش می یابد.

درجات سرما زدگی:

یخ زدگی، اولین درجه سرما زدگی: این مرحله ی بسیار خفیف است و آسیبی به پوست نمی رسد. در مرحله ی یخ زدگی، پوست به حالت قرمز درمی آید و در لمس سرما احساس می شود. اگر برای مدت طولانی در سرما بمانید، ممکن است بی حسی یا احساس سوزش آغاز شود.

سرما زدگی سطحی، دومین درجه سرما زدگی: طی این درجه از سرما زدگی تغییر رنگ پوست از قرمز به رنگ پریدگی آغاز می شود. در برخی موارد پوست به رنگ آبی درمی آید. همچنین ممکن است تشکیل کریستال های یخ در پوست شروع شود، بنابراین محل درگیر ممکن است در لمس حالت سفت یا یخ زده داشته باشد. احتمالا در این مرحله احساس گرما آغاز شود و تورم دیده شود. این اتفاقات نشانه های شروع آسیب بافتی پوست هستند. در این شرایط بافت های زیرین پوست هنوز سالم هستند، اما درمان پزشکی سریع برای جلوگیری از آسیب بیشتر لازم است. ممکن است بعد از شروع درمان (گرم کردن مجدد)، تاول های پر از مایع در محل درگیر ایجاد شود. همچنین پوست ممکن است به رنگ های آبی یا بنفش درآید. به علاوه ممکن است پوست متورم شود و احساس سوختن یا تیرکشیدن نیز ایجاد شود. بسیاری از افراد به طور کامل پس از سرما زدگی سطحی بهبود پیدا می کنند و پوست جدید زیر تاول ها یا پوسته ریزی ها تشکیل می شود. با این حال، برخی افراد پس از سرما زدگی سطحی نیز ممکن است مشکلات دائمی پیدا کنند که شامل درد یا بی حسی در ناحیه ی سرما زده می شود.

سرما زدگی عمقی، سومین درجه سرما زدگی: سرما زدگی عمقی شدید ترین مرحله ی سرما زدگی است و پوست و بافت های زیرین را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر بیمار دچار مرحله ی سوم سرما زدگی شود پوست ناحیه ی درگیر ممکن است ظاهر آبی یا لکه لکه داشته باشد. همچنین ممکن است بی حسی نسبت به احساس سرما یا درد داشته باشیم. در این صورت ماهیچه های نزدیک به محل درگیر نیز به درستی کار نمی کنند. به علاوه تاول های پر از خون نیز ممکن است در این مرحله تشکیل شود. ضمنا در موارد بسیار شدید سرما زدگی می تواند منجر به ایجاد لخته ی خون شود، مانند موارد سرما زدگی سطحی افرادی که سرما زدگی عمقی دارند نیز ممکن است مشکلات دائمی داشته باشند که به شکل درد یا بی حسی و همچنین افزایش حساسیت به سرما در ناحیه ی سرما زده است.

درمان سرما زدگی چیست؟

درمان یخ زدگی: درمان یخ زدگی با کمک های اولیه ی ساده است که جلوگیری از تماس بیشتر با سرما و گرم کردن مجدد را شامل می شود. گرم کردن مجدد می تواند با غوطه ور کردن ناحیه ی  درگیر در آب گرم (نه داغ) برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجام شود. از گرم کردن مجدد با استفاده از منابع گرما مانند اجاق گاز یا پدهای حرارتی باید اجتناب شود، زیرا این ابزارها ممکن است باعث سوختن شوند. وقتی که گرم شدن پوست شروع شد، ممکن است احساس درد یا سوزن سوزن شدن ایجاد شود. می توان از داروهای ضددرد بدون نسخه مانند ایبوپروفن برای التیام هرگونه احساس ناخوشایند و درد استفاده کرد.

درمان سرما زدگی سطحی: در سرما زدگی سطحی گرم کردن مجدد باید هرچه زودتر انجام شود. پزشک برای کمک به دردی که همراه با گرم کردن مجدد اتفاق می افتد داروهای ضددرد تجویز می کند. بعد از گرم کردن مجدد ناحیه آسیب دیده را می پوشانند تا از آن حفاظت شود. مایعات داخل وریدی نیز ممکن است برای حفظ آب بدن تجویز شود. اگر تاول وجود داشته باشد ممکن است پزشک آن را تخلیه کند. اگر هرکدام از تاول ها عفونی شود، دوره های آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز می شود.

درمان سرما زدگی عمقی: سرما زدگی عمقی نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد. مانند درمان سرما زدگی سطحی، پزشک آن ناحیه را مجددا گرم می کند. همچنین داروی ضددرد تجویز می شود، ناحیه ی درگیر پوشانده می شود و ممکن است مایعات وریدی تجویز شوند. اگر بیمار سرما زدگی عمقی دارد، ممکن است داروهایی از دسته ” حل کننده ی لخته” دریافت کند. این نوع داروها می توانند به برقراری جریان خون در ناحیه ی آسیب دیده کمک کنند. پزشک همچنین ممکن است هفته ها بعد از آسیب سرما زدگی، برای تعیین گستره ی کامل آسیب، صبر کند. در برخی موارد، جراحی برای برداشتن بافت های مرده لازم است.

چه مواقعی لازم است برای سرما زدگی به پزشک مراجعه شود؟

همانطور که پیشتر اشاره شد، سرما زدگی درجه دو و سه نیاز به رسیدگی پزشکی دارند.

تنظیم و ترجمه: فائزه باستان

منبع: healthline

  دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید