داروی لوزارتان چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف لوزارتان

لوزارتان

لوزارتان چیست و چه کاربردی دارد؟

نام تجاری دارو: کوزار

نام رایج دارو: لوزارتان – Losartan

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

داروی لوزارتان برای درمان فشار خون بالا و برای محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از بیماری دیابت استفاده می‌شود. هم‌چنین از این دارو برای کاهش خطر سکته‌ی مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیمارانی که از بزرگ شدن قلب رنج می‌برند استفاده می‌شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته‌ی مغزی، حملات قلبی و بیماری‌های کلیوی کمک می‌کند. لوزارتان از خانواده‌ی داروهایی است که آن‌ها را با نام آنتاگونیست گیرنده‌ی آنژیوتانسین می‌شناسند.

داروی لوزارتان برای درمان فشار خون بالا و برای محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از بیماری دیابت استفاده می‌شود. هم‌چنین از این دارو برای کاهش خطر سکته‌ی مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیمارانی که از بزرگ شدن قلب رنج می‌برند استفاده می‌شود.

نحوه‌ی عمل‌کرد داروی لوزارتان

داروی لوزارتان با انبساط رگ‌های خونی باعث می‌شود که خون راحت‌تر در رگ‌ها جریان پیدا کند.

نحوه‌ی مصرف لوزارتان و دوز مصرفی

پیش از شروع مصرف لوزارتان و قبل از هر بار مصرف مجدد راهنمای استفاده‌ی دارو را مطالعه فرمایید یا درباره‌ی نحوه‌ی مصرف دارو از دکتر قلب یا دکتر داروساز سؤال کنید.

داروی لوزارتان را به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز، همراه غذا یا بدون غذا مصرف فرمایید. دوز داروی لوزارتان به سن، وضعیت بیماری و پاسخ‌گویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

در صورتی که از شکل مایع این دارو استفاده می‌کنید پیش از هر بار مصرف بطری محتوی مایع را به خوبی تکان دهید. شربت لوزارتان را با استفاده از پیمانه‌ی مخصوص میل کنید. توجه داشته باشید که از قاشق غذاخوری به دلیل دقیق نبودن میزان مصرف دارو استفاده نکنید.

برای تاثیرگذاری بیش‌تر لوزارتان دارو را به طور مرتب استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هر روز در زمان مقرر دارو را مصرف کنید. حتی در صورتی که احساس بهبودی می‌کردید دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. اکثر افرادی که به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند به هیچ وجه احساس بیماری نمی‌کنند.

در صورتی که علائم بیماری شما بهبود پیدا نکرد یا حالتان وخیم‌تر شد، به عنوان مثال اگر میزان فشار خون شما افزایش پیدا کرد، به پزشک متخصص قلب و عروق اطلاع دهید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

عوارض جانبی مصرف داروی لوزارتان

سرگیجه و سبکی سر از جمله عوارض جانبی داروی لوزارتان است که شدت بروز آن به میزان سازگار شدن بدن شما با دارو بستگی دارد. در صورتی که هر کدام از این علائم ادامه پیدا کرد یا وخیم‌تر شد به سرعت به پزشک خود یا دکتر داروساز اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی ‌سر به آرامی از جای‌تان بلند شوید.

درصورتی که پزشک داروی لوزارتان را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضرات‌ش بوده است. هم‌چنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی لوزارتان را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

در صورتی که با عوارض غیر محتمل اما خطرناکی مانند بی‌هوش شدن و علائم سطح بالای پتاسیم خون مانند ضعف عضلانی و تپش قلب آهسته و نامنظم مواجه شدید به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه داروی لوزارتان برای جلوگیری از مشکلات کلیوی یا درمان افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در بعضی مواقع ممکن است منجر به بروز مشکلات کلیوی یا وخیم‌تر شدن این بیماری‌ها شود. در صورتی که داروی لوزارتان را مصرف می‌کنید پزشک داخلی عملکرد کلیه‌ی شما را زیر نظر خواهد گرفت. در صورتی که با علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در میزان ادرار مواجه شدید به سرعت پزشک خود را در جریان بگذارید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی لوزارتان نادر است. با این وجود اگر واکنش‌های آلرژیک جدی مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف داروی لوزارتان

پیش از مصرف داروی لوزلرتان اگر به این دارو حساسیت دارید موضوع را با پزشک یا دکتر داروساز در میان بگذارید. داروی لوزارتان ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

قبل از مصرف داروی لوزارتان سوابق‌ پزشکی خود را به اطلاع پزشک یا دکتر داروساز برسانید؛ از جمله سابقه‌ی بیماری‌های کبدی و کاهش شدید آب و مواد معدنی بدن.

داروی لوزارتان ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری و تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می کند لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف داروی لوزارتان از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف داروی لوزارتان ممکن است سطح پتاسیم خون شما را افزایش دهد. پیش از استفاده از مکمل‌های حاوی پتاسیم یا جایگزین‌های نمکی که محتوی پتاسیم هستند با پزشک خود یا دکتر داروساز مشورت کنید.

قبل از هرگونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

برای مصرف داروی لوزارتان در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنان‌چه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی لوزارتان را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

مشاوره با پزشکان
مشاوره دارویی
دکترِتو

تداخلات دارویی لوزارتان با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عمل‌کرد و تاثیر داروی لوزارتان را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست لذا لیست همه‌ی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دکتر داروساز در میان بگذارید و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز هیچ دارویی نفرمایید.

بعضی از محصولاتی که ممکن است با داروی لوزارتان تداخل ایجاد کنند عبارت‌اند از:

 • آلیسکیرن
 • لیتیم
 • داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند از قبیل بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین مانند بنازپریل، لیزینوپریل و قرص‌های جلوگیری از بارداری حاوی دروسپیرنون

بعضی از داروها دارای مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که ممکن است فشار خون شما را افزایش دهند یا باعث تشدید نارسایی‌های قلبی شوند. لیست تمامی داروهایی را که مصرف می‌کنید با دکتر داروساز در میان بگذارید و در مورد نحوه‌ی صحیح استفاده‌ی آن‌ها سوال کنید؛ به خصوص داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی، قرص‌های رژیمی یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن.

علائم اودوز مصرف داروی لوزارتان

اگر فردی بیش از اندازه از داروی لوزارتان استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تغییرات شیوه‌ی زندگی مانند برنامه‌های کاهش سطح استرس، ورزش کردن و تغییرات رژیم غذایی ممکن است اثربخشی این دارو را بیش‌تر کنند. با پزشک خود یا دکتر داروساز در این مورد صحبت کنید.

تست‌های آزمایشگاهی و آزمایش‌های پزشکی، از قبیل آزمایش عمل‌کرد کلیه و سنجش سطح پتاسیم خون، باید به صورت دوره‌ای انجام شوند تا از بروز عوارض جانبی مربوط به داروی لوزارتان جلوگیری شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در حین مصرف داروی لوزارتان فشار خونتان را به طور مرتب اندازه بگیرید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر دوز مصرفی داروی لوزارتان را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی لوزارتان نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی لوزارتان آن را در دمای اتاق و به دور از نور، حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان نگه‌داری کنید. همچنین از ین دارو در حمام نگه‌داری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان قلب و عروق به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

بهترین دکتر قلب و عروق در تهران

بهترین دکتر قلب و عروق در شیراز

بهترین دکتر قلب و عروق در کرمان

بهترین دکتر قلب و عروق در یوشهر

منبع:WebMD

52 دیدگاه‌ها

 1. سلام مادر من ٧١ سالشه دكتر به تازگي لوزاتن تجويز كرد چون فشارش بالا بود يكي صبح يكي شب ولي بعضي وقت ها احساس خستگي و خواب آلودگي و بعضي وقت ها هم سر گيجه هم داره ممنون ميشم راهنمايي كنيد با تشكر

  • سلام دوست عزیز
   در طی مصرف این قرص بهتره فشار ایشون رو کنترل کنید تا دچار افت فشار خون نشوند. این دارو ممکنه با کاهش زیاد فشار خون موجب سرگیجه و زمین خوردن بیمار بشه. با مصرف روزی دو عدد چند بار در طول روز و شب فشار خون سنجیده و نوشته شود به متخصص داخلی مراجعه تا میزان دارو رو طبق فشار ثبت شده چندد روزه ایشون تنظیم کنند. از این لینک میتونی نوبت متخصص داخلی بگیری.
   بهترین متخصص داخلی

 2. با سلام من ۵۲سالمه ازلوزارتان ۲۵ روزی دومرتبه استفاده میکنم به سفارش دکتر داخلی ولی وقتی فشارم روی ۱۱ و۸ میافته کل بدنم خصوصا پاهام وپایین تر ا ز کمرم به شدت دچار سوزش می گردد آیا این میتونه از اثر دارو باشه ضمنا تمام آزمایشاتم نرمال هس ونفخ معده ورفلکس هم دارملطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • سلام دوست عزیز
   اگه زمان کاهش فشار خون شما این اتفاق میوفته نیازه دوز داروی شما کاهش پیدا کنه. نفخ معده و رفلاکس شما نمیتونه ارتباطی با سوزش ناحیه کمر شما شده باشه. برای بررسی میزان فشارخون نیازه هولتر فشارخون به مدت 24 ساعت داشته باشی. متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.
   پزشک متخصص قلب و عروق

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید