داروی بوسپیرون چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف بوسپیرون

داروی بوسپیرون

نام رایج دارو: بوسپیرون – Buspirone

اسامی تجاری دارو: بوسپر

بوسپیرون چیست و چه کاربردی دارد؟

این دارو برای درمان اضطراب استفاده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به روشنی فکر کنید و آرام و راحت باشید و کمتر احساس نگرانی کنید. همچنین ممکن است این دارو به کاهش خجالتی بودن یا زودرنج بودن نیز کمک کند و عوارض این بیماری‌ها مانند مشکلات خواب، عرق کردن و تپش قلب را کنترل کند.

عملکرد داروی بوسپیرون

داروی بوسپیرون با تاثیر بر برخی مواد طبیعی در مغز (انتقال‌دهنده‌های عصبی) برای درمان اختلال اضطراب به کار می‌رود.

نحوه مصرف بوسپیرون و دوز مصرفی

این دارو به صورت دهانی و به طور معمول ۲ یا ۳ بار در روز یا طبق تجویز پزشک مصرف می‌شود. شما می‌توانید این دارو را همراه با غذا یا بدون آن بخورید اما حتما یکی را انتخاب کنید تا میزان جذب دارو همواره ثابت بماند. داروی بوسپیرون را به صورت قرص دریافت می‌کنید که می‌توانید برای رسیدن به دوز تجویزی آن را نصف کنید. برای استفاده به اندازه میزان دوز تجویزی با دکتر داروخانه مشورت کنید.

همراه با این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریو فروت خودداری کنید گریپ فروت احتمال عوارض جانبی این دارو را بالا می‌برد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

دوز مصرف داروی بوسپیرون به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان و سایر داروها بستگی دارد. برای تاثیرگذاری بهتر این دارو، آن را به موقع مصرف کنید. در ابتدای شروع به مصرف این دارو کردید، نشانه‌های اضطراب (مانند بی‌قراری) شاید بعضی اوقات قبل از بهبودی، بدتر شوند. تاثیرگذاری کامل دارو ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد.

عوارض جانبی بوسپیرون

مصرف بوسپیرون ممکن است منجر به عوارضی مانند سرگیجه، خواب‌آلودگی، سردرد، تهوع، نگرانی، بی‌قراری، تاری دید، خستگی و مشکلات خواب شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

درصورتی که پزشک داروی بوسپیرون را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی بوسپیرون را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. به ندرت کسانی که از این دارو استفاده می‌کنند دچار ناهنجاری‌های حرکتی مانند لرزش، گرفتگی عضلانی، ناهنجاری صورتی، حرکات و پرش سریع یا دیسکینزی خفیف شده‌اند. در بعضی موارد این ناهنجاری‌ها ممکن است دائمی باشد. اگر دچار هرگونه مشکلات حرکتی و عدم کنترل بر بدن (مخصوصا صورت، دهان، زبان، دست و پاها) شدید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

اگر عوارض جانبی خطرناکی مانند خونریزی و کبودی، تنگی نفس، درد قفسه سینه و تپش قلب را تجربه کردید، هر چه سریع‌تر با پزشک تماس بگیرید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی بوسپیرون نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف بوسپیرون

اگر به داروی بوسپیرون حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید قبل از مصرف این دارو را پزشک یا داروساز مشورت کنید. داروی بوسپیرون ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

این دارو در برخی شرایط خاص پزشکی نباید استفاده شود. اگر مشکلات کلیوی یا مشکلات کبدی دارید، قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید. قبل از مصرف بوسپیرون در مورد سوابق پزشکی خود مخصوصاْ سابقه اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی و بیماری پارکینسون را به پزشک اطلاع دهید.
داروی بوسپیرون ممکن است موجب خواب‌آلودگی و تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف بوسپیرون از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

اگر از دیگر داروهای ضداضطراب استفاده می‌کنید، جز در موارد دستور پزشک آن‌ها را یک‌باره قطع نکنید. بوسپیرون از عوارض ترک یک‌باره دیگر داروهای اضطراب جلوگیری نمی‌کند و بهتر است دوز مصرفی‌تان را در در زمان شروع درمان با بوسپیرون کاهش دهید. اگر عوارض قطع دارو را درخود احساس کردید، در اولین فرصت با پزشکتان تماس بگیرید.

چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی بوسپیرون را استفاده کنید و اگر حامله هستید یا قصد حاملگی دارید قبل از مصرف این دارو این موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید و درمورد مزایا و خطرات آن مشورت بگیرید.

تاثیر این دارو بر شیر مادر و انتقال آن به نوزاد مشخص نیست. با این وجود، داروهای مشابه از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال پیدا می‌کنند و ممکن است تاثیرات ناخواسته‌ای بر او بگذارد. قبل از شیردهی به نوزاد با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی بوسپیرون با داروهای دیگر

تداخل دارویی داروی بوسپیرون با داروهای دیگر به سه دسته تداخل شدید، تداخل جدی و تداخل متوسط تقسیم می‌شوند. حتما قبل از مصرف بوسپیرون همراه با داروهای زیر با پزشک خود مشورت نمایید.

تداخل شدید: داروهای بازدارنده منوآمین اکساید یا MAOIS که از داروهای ضدافسردگی هستند و موجب فشار خون بالا می‌شوند. همیشه فشار خون خود را بررسی کنید. سردرد و تغییر در دید نشانه‌های این تداخل هستند.

تداخل جدی: داروی بوسپریون با داروهای انتقال دوپامین و لوفلوپان تداخل دارویی جدی دارد.

تداخل متوسط: داروهایی که با بوسپیرون تداخل دارویی متوسطی دارند عبارت‌اند از:

 • داروی ضد افسردگی نفازودون
 • ریفامپین
 • مهارکننده‌های CYP3A4 مانند: کلاریترومایسین و تلیترومایسین
 • بنزودیازپین‌ها مانند ایتراکونازول و کتوکونازول
 • دیازپام و تمازپام
 • علائم اوردوز بوسپیرون

اگر علائم اوردوز این دارو مانند از هوش رفتن و مشکلات تنفسی را مشاهده کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. اگر همراه با این دارو، ترازودون استفاده می‌کنید ممکن است نیاز به آزمایشهای پزشکی داشته باشید تا عوارض جانبی این داروها بررسی شود.

اگر دوز مصرفی داروی بوسپیرون را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید ،نیازی به مصرف دو برابر دارو نیست و فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی بوسپیرون، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

در صورت نیاز به دارو درمانی به بهترین پزشکان عصاب و روان در دکترتو مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید.

منبع: WebMD

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. سوری جلیلی

  با سلام من دوقطبی هستم دو ماهه بدلیل افسردگی شروع به مصرف سرترالین ۱۰۰ کردم وهمچنین کاربامازپین ۴۰۰و یک دوم ترانکوپین ۲۵مصرف میکنم یک ماهه بشدت اضطراب و تپش قلب دارم که دکتر پروپرانول بهم داد ولی روزی سه تا پروپرانول ۱۰ هم نمیتونه آرومم کنه خجالتی شدم و اعتماد به نفسمو از دست دادم.چون قبلا تحت درمان با بوسپیرون ۵بودم آیا الان هم میتونم این دارو رو دریافت کنم؟ به نظرتون دلیل خجالتی شدنم چیه؟

  1. بله اعتیاد آور نیست ولی سعی کنید دوز رو ب سرعت بالا نبرید و به سرعت پایین نیارید بعد گاباپنتین ۳۰۰برای کنار گزاشتن

   1. امیر حسین محمدی نسب

    سلام . می خواستم بدونم ایا مصرف همزمان بوسپیرون و چای سیاه مشکلی داره ؟؟ اخه دکتر برای من این دارو رو بعد صبحانه با معده پر تجویز کرده .

 2. شهریار محمدی

  سلام آیا سرترالین با استامینوفن تداخل داره تب دارم باید مصرف کنم

 3. مجید نیک آبادی

  سلام ببخشید دکتر بهم گفته بوسپیرون رو سه وعده بخورم اشکالی نداره

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف این دارو با توجه به بیماریتون و تشخیص پزشک بوده. از دستورات پزشکتون پیروی کنین.

 4. کامران احمدی

  سلام میخواستم بپرسم من شب قرص کلونازپام یک میلی و سیتالوپرا م بیست میخورم می تومنم قرص بوسپیرون مصرف کنم راهنمای کنید لطفا ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   داروی بوسپرون با سیتالوپرام تداخل دارویی داره.

  2. سلام
   من فشار خون دارم با چربی خون ورودتان H ۵۰ با اتورستاتین
   مصرف میکنم با داروهای بوسپرون تداخل دارویی دارد؟؟
   ممنون

 5. سلام، خسته نباشید، سوال داشتم خدمتتون: من ۲ روز میشه که با تجویز پزشکم دارم داروی بوسپیراکس (بوسپیرون) و آسنترا استفاده میکنم، میخواستم بپرسم این دارو ها با زولپیدم و آلپرازولام تداخل دارویی ایجاد میکنند؟
  و همینطور اگر آلپرازولام با زولپیدم باهم مصرف بشن؛ تداخل ایجاد میکنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بوسپیرون و سرترالین تداخل دارویی دارند.
   زولپیدم و آلپرازولام هم ممکنه تداخلات دارویی خفیفی داشته باشن.

   1. سلام مجدد، من پزشکم آسنترا و بوسپیرون رو با هم برام تجویز کرد؛ بوسپیرون ۵ میلی گرم یه نصفه صبح یه نصفه شب، آسنترا ۵۰ یه نصفه صبح یه نصفه شب، چیکار کنم؟

    1. سلام
     با وجود صلاحدید پزشک برای تجویز داروهای گفته شده، می‌تونین مصرف رو شروع کنین و در صورت مشاهده‌ی هرگونه وضعیت غیرطبیعی با پزشکتون مشورت کنین.

   2. سلام امروز دکتر برای من سرترالین و بوسپیرون تجویز کردن.بوسپیرون برای دندون قروچه و سرترالین برای اضطراب
    تداخل خیلی شدیده؟ یعنی دیگه مصرف نکنم؟

    1. سلام دوست عزیز
     این دو داره ممکنه با هم تداخل داشته باشن. در صورت مشاهده‌ی هرگونه وضعیت غیرطبیعی به پزشکتون اطلاع بدین.

  2. منظور لوزاتان۵۰H اشتباه تایپی

 6. شمیلا روایی

  سلام من پانیک دارم حدود ۴ سال هست آسنترا ۱۰۰ و الپرازولام ۵ می خورم، تمایل جنسی کلا از بین رفته، می تونم قرص بوسپیرون استفاده کنم ؟ تاثیری برای این مشکلم داره؟ تداخلی با داروهام داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنم

 7. سلام آیا مصرف همزمان بوسپیرون و بوپروپیون و پروپرانولول مشکل ایجاد میکنه؟

 8. علی رنجور سیوکی

  سلام من عتیاد به مواد مخدر داشتم .شکست عاطفی هم داشتم از موقعی که مواد مصرف نمیکنم خیلی بهم میریزم شب ها و خوابم نمیبره ایا اشکال نداره از ای قرص بوسپرین استفاده کنم ممنون

 9. سلام من فوبیا دارم ونلافاکسین و بوسپیرون برام تجویز شده میتونم بوسپیرون و به تنهایی مصرف کنم؟

  1. سلام
   درمان این بیماری نیاز به ترکیب چند دارو داره. طبق تجویز پزشک داروتون رو مصرف کنین.

 10. سلام بوسپرین با نورتریپلین تداخل داره ؟خیلی ممنون میشم جواب بدهید،🙏🙏🙏🙏

  1. سلام همراه گرامی
   بله تداخل دارند و نباید همزمان مصرف شوند.

 11. سلام بوسپیراکس با فلوکستین تداخل دارویی نداره؟
  فلوکستین رو صبح میخورم بوسپیراکس رو شب قبل از خواب

  1. سلام همراه گرامی
   بوسپیرون می تونه باعث افزایش تاثیر فلوکستین بشه و در یک زمان نباید مصرف بشه.

 12. من ایمی پرامیل وسیتالوپرام وپرانولون۰مصرف میکنم حالامیخواهم آن راترک کنم ایاعوارضی۰ندارد

  1. سلام همراه گرامی
   قبل از قطع مصرف دارو باید مطمئن بشین که دوره درمان رو کامل کرده باشین و زیر نظر پزشک دارو رو قطع کنین. برای قطع دارو ابتدا نصف قرص رو برای دو هفته مصرف کنین. سپس دو هفته یک چهارم قرص و سپس برای یک هفته یک روز درمیان و سپس برای یک هفته دو روز درمیان و درنهایت دارو رو قطع کنین.

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب