داروی الانزاپین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف الانزاپین

داروی الانزاپین

نام تجاری دارو: زیپرکسا

نام رایج دارو: الانزاپین – Olanzapine

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

الانزاپین چیست و چه کاربردی دارد؟

الانزاپین برای درمان برخی مشکلات روحی و روانی مثل اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است برای درمان افسردگی به همراه داروهای دیگری استفاده شود. داروی الانزاپین می‌تواند به کاهش توهم کمک کند و باعث شود بهتر و مثبت‌تر راجع به خودتان فکر کنید، احساس اضطراب کم‌تری کنید و در زندگی روزمره فعال‌تر باشید.

الانزاپین برای درمان برخی مشکلات روحی و روانی مثل اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است برای درمان افسردگی به همراه داروهای دیگری استفاده شود.

الانزاپین از خانواده‌ی داروهایی است که به نام داروهای ضد روان‌پریشی بی‌قاعده شناخته می‌شوند.

با روانپزشک خود درباره‌ی مضرات و مزایای الانزاپین، به خصوص در صورتی که برای درمان نوجوانان استفاده می‌شود، مشورت کنید.

نحوه‌ی عمل‌کرد داروی الانزاپین

داروی الانزاپین به وسیله بازگرداندان تعادل برخی مواد طبیعی در مغز کار می‌کند.

نحوه‌ی مصرف الانزاپین و دوز مصرفی

پیش از شروع مصرف الانزاپین و قبل از هر بار مصرف راهنمای نحوه‌ی استفاده‌ی دارو را مطالعه کرده یا در این مورد از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

داروی الانزاپین را به صورت خوراکی، بدون غذا یا همراه غذا، طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز مصرف کنید.

دوز مصرف داروی الانزاپین به سن، وضعیت بیماری، و پاسخ‌گویی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی ممکن است پزشک شما مصرف این دارو را با دوز کم تجویز کرده و آن را به تدریج افزایش دهد. با دقت به دستورات پزشک خود عمل کنید.

برای تاثیرگذاری بیش‌تر داروی الانزاپین آن را به صورت مرتب مصرف کنید. به یاد داشته باشید که دارو را هر روز در زمان مقرر میل کنید. توجه داشته باشید که مصرف دارو را، حتی زمانی که احساس بهتری داشتید، ادامه دهید و به طور خودسرانه و بدون مشورت با پزشک‌تان استفاده از الانزاپین را متوقف نکنید.

در صورتی که علائم بیماری شما به همان صورت ادامه پیدا کرد یا حالتان وخیم‌تر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

تجویز و تعیین دوز مصرفی این دارو برای درمان اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی و غیره تنها بر عهده روانپزشک است، از این رو از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری کنید.

مشاوره با روانپزشکان
دکترِتو

عوارض جانبی مصرف داروی الانزاپین

خواب‌آلودگی، سرگیجه، سبکی ‌سر، ناراحتی معده، خشکی دهان، یبوست، افزایش اشتها یا افزایش وزن از جمله عوارض جانبی مصرف داروی الانزاپین است. در صورتی که هر کدام از این اثرات ادامه داشت یا وخیم‌تر شد به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

خواب‌آلودگی، سبکی سر و سرگیجه می‌توانند خطر زمین خوردن را افزایش دهند. سعی کنید به آرامی از جایتان بلند شوید.

در صورتی که پزشک داروی الانزاپین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. هم‌چنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی الانزاپین را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

در صورتی که عوارض جانبی جدی مانند مشکل در بلع، لرزش، ضربان قلب آهسته، بی‌هوش شدن، تغییرات روحی و روانی مانند گیجی و بی‌قراری، بی‌حسی یا مورمور شدن بازوها و پاها، زرد شدن رنگ پوست و چشم، درد شدید شکم و معده، مشکل در ادرار کردن و وقفه‌ی تنفسی در خواب مواجه شدید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

به ندرت ممکن است داروی الانزاپین میزان قند خون شما را افزایش دهد اما در صورت رخ دادن این اتفاق امکان ابتلا به دیابت بیش‌تر می‌شود. در صورتی که دچار علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی یا افزایش میزان ادرار شدید به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت ابتلا به دیابت به طور منظم قند خون خود را اندازه بگیرید و نتایج را با پزشک در میان بگذارید. ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، تغییر در برنامه‌ی ورزشی یا رژیم غذایی خود داشته باشید.

مصرف داروی الانزاپین، به ویژه در نوجوانان، ممکن است باعث افزایش قابل توجه وزن و افزایش سطح کلسترول خون شود. این تاثیرات در صورت ابتلا به دیابت ممکن است منجر به بروز بیماری‌های قلبی شود. در مورد خطرات و مزایای درمان با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین به ندرت ممکن است مصرف داروی الانزاپین منجر به بروز بیماری دیسکینزی مزمن شود اما در صورت ابتلا در بعضی از موارد ممکن است این شرایط به صورت مداوم ادامه داشته باشد. در صورتی که حرکات یا تیک‌های غیر معمول و غیر قابل کنترلی را به خصوص در صورت، لب‌ها، دهان، زبان، بازوها یا پاها مشاهده کردید به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف داروی الانزاپین ممکن است ترشح یکی از مواد طبیعی بدن شما، به نام پرولاکتین را افزایش دهد. ترشح بیش از حد این هورمون در زنان ممکن است به ترشح شیر از پستان‌ها، توقف یا جابه‌جا شدن دوره‌های عادت ماهیانه و ایجاد مشکل در بارداری منجر شود. ترشح این هورمون در مردان ممکن است به کاهش توانایی جنسی، عدم تولید اسپرم یا بزرگ شدن سینه‌ها منجر شود. در صورت بروز هر کدام از این علائم موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی مانند تشنج بلافاصله از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

مصرف داروی الانزاپین به ندرت می‌تواند موجب بروز بیماری بسیار جدی به نام نشانگان نورولپتیک بدخیم شود. در صورتی که علائمی مانند تب، سفت شدن عضلات، درد، حساسیت، ضعف، خستگی شدید، گیجی شدید، عرق کردن، تپش قلب سریع و نامنظم، ادرار تیره رنگ و مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار را تجربه کردید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی الانزاپین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

مشاوره با پزشکان
مشاوره دارویی
دکترِتو

موارد احتیاط مصرف داروی الانزاپین

پیش از مصرف الانزاپین در صورتی که به این دارو حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. داروی الانزاپین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاعات بیش‌تر با دکتر داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از داروی الانزاپین سابقه‌ی پزشکی خود از جمله سابقه‌ی مشکلات کبدی، تشنج، مشکل در عمل بلع، کم‌بود گلبول‌های سفید خون، جنون، مشکل در ادرار کردن (به عنوان مثال مشکلات ناشی از بزرگ شدن پروستات)، گلوکوم زاویه بسته، بیماری‌های روده و معده مانند انسداد روده، مصرف سیگار، سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی دیابت، بیماری‌های قلبی، سطح بالای کلسترول و تری‌گلیسرید و مشکلات تنفسی در هنگام خواب مانند وقفه‌ی تنفسی در خواب را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

مصرف داروی الانزاپین ممکن است موجب گیجی، ناهشیاری و تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف الانزاپین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف داروی الانزاپین ممکن است باعث کم شدن تعریق شما شود و به تبع آن احتمال سکته‌ی قلبی را افزایش دهد. از انجام کارهایی که باعث می‌شود زیادی گرم‌تان شود پرهیز کنید. به عنوان مثال در هوای گرم ورزش نکنید و کارهای سخت و طاقت‌فرسا انجام ندهید و حمام آب داغ نگیرید. در زمان گرمی هوا مایعات بیش‌تری مصرف کنید و لباس‌های خنک بپوشید. در صورتی که بیش از حد گرم‌تان شد به سرعت جایی برای خنک شدن و استراحت کردن پیدا کنید. در صورتی که به طور مداوم تب داشتید، دچار تغییرات روحی و روانی یا سردرد و سرگیجه شدید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.
ممکن است نوجوانان حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص افزایش وزن، افزایش سطح کلسترول، تری‌گلیسرید و پرولاکتین از خود نشان دهند.

سالمندان نیز نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس‌تر هستند. خواب‌آلودگی، یبوست، مشکل در ادرار کردن، گیجی، سرگیجه و سبکی ‌سر از جمله‌ این عوارض هستند. خواب‌آلودگی، گیجی، سرگیجه و سبکی سر ممکن است احتمال زمین خوردن را افزایش دهند.

چنان‌چه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی الانزاپین را استفاده کنید. نوزادان متولد شده از مادرانی که داروی الانزاپین را در سه ماه آخر بارداری استفاده کرده‌اند ممکن است علائمی مانند لرزش یا سفت شدن ماهیچه‌ها، خواب‌آلودگی، مشکل در غذا خوردن و نفس کشیدن و گریه‌های مداوم را تجربه کنند. در صورتی که متوجه شدید نوزاد شما، به خصوص در ماه اول تولد، یکی از این علائم را تجربه می‌کند به سرعت به پزشک اطلاع دهید.

از آن‌جا که مشکلات روحی و روانی درمان نشده مانند اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و افسردگی می‌تواند بیماری خطرناکی قلمداد شود مصرف این دارو را بدون تجویز پزشک متوقف نکنید. در مورد مضرات و مزایای مصرف داروی الانزاپین در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

داروی الانزاپین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود. در صورتی که نوزاد شما علائمی مانند لرزش یا سفت شدن عضلات، خواب‌آلودگی غیر معمول یا مشکل در تغذیه را تجربه می‌کند به سرعت به پزشک اطلاع دهید. هنگام مصرف این دارو پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تجویز و تعیین دوز مصرفی این دارو برای درمان اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی و غیره تنها بر عهده روانپزشک است، از این رو از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری کنید.

مشاوره با روانپزشکان
دکترِتو

تداخلات دارویی الانزاپین با داروهای دیگر

داروی الانزاپین ممکن است با این داروها تداخل ایجاد کند:

 • فلووکسامین
 • سیپروفلوکساسین
 • بعضی از آنزیم‌های سیتوکروم CYP1A2
 • علائم اوردوز مصرف داروی الانزاپین

اگر فردی بیش از اندازه از داروی الانزاپین استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تست‌های آزمایشگاهی و آزمایش‌های پزشکی از جمله آزمایش قند خون، سنجش وزن، فشار خون، سطح کلسترول و تری‌گلیسرید و آزمایش‌های عمل‌کرد کبدی باید به صورت منظم انجام شوند تا در صورت ابتلا از پیش‌رفت عوارض جانبی جلوگیری شود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

اگر دوز مصرفی داروی الانزاپین را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی الانزاپین نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی الانزاپین آن را در دمای اتاق و به دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین دارو را در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

منبع: WebMD

173 دیدگاه‌ها

  • سلام دوست عزیز
   بهتره قرص رو تو ساعت مشخص هر روز مصرف کنی تا اثرگذاری بهتری داشته باشه. ابتدای شب مصرف قرص بهتره که در طول شب خواب بهتری داشته باشی و اثرات خواب آلودگی تا صبح از بین رفته و سرحال از خواب بیدار بشی.

   • سلام دوست عزیز
    این قرص ابتدای شب و یکی دو ساعت قبل خواب باید مصرف بشه اگه صبح به سختی از خواب بیدار میشی بهتره قرص رو زودتر مصرف کنی تا اثرات خواب آلودگی قرص از بین بره.

  • سلام دوست عزیز
   لطفا این دارو فقط تحت نظارت متخصص روانپزشکی با اصول کم کم قطع بشه اگه یکدفعه خودتون مصرف رو قطع کنی عوارض قطع مصرف به تبع آن بیشتره. من برات لینک بهترین پزشک های متخصص روانپزشکی رو میزارم میتونی تلفنی مشورت بگیری یا حضوری مراجعه کنی.
   مشاوره تلفنی متخصص روانپزشکی
   متخصص روانپزشکی

  • سلام دوست عزیز
   بسته به میزان دوز مصرفی دارو اثر خواب آلودگی میمونه. این دارو از راه دستگاه گوارش جذب میشه در کبد آنالیز میشه و دفع اون از راه ادرار و مدفوعه. اغلب تاثر خواب آلودگی تا 12 ساعت میمونه که با مصرف آب بیشتر و مایعات و دفع ادرار این مدت زمان کاهش پیدا میکنه.

   • سلام من مشکل یه خورده افسردگی و بعضی وقتا هم فراموشی کوتاه مدت دارم. قبلا پیش چند تا دکتر اعصاب و روان رفتم دارو دادن به من ولی داروها جواب نمی داد یعنی نمیتونستم بخورم. وقتی استفاده میکردم سر گیجه خشکی لب و داخل دهان و کم اشتهایی و همش خواب بودم یعنی طوری بود که سر یک هفته کلی لاغر شودم اشتها نداشتم. بعد داروها را قطع کردم. یک نفر به من پیشنهاد همین دارو الانزاپین را پیشنهاد کردن منم استفاده کردم چند روز اول خوب جواب داد اشتهام برگشت از لحاظ روحی روانی بهتر شودم بعد یکی دو ماه احساس گرمی کف پام خیلی زیاد شود که موقه خواب یا کار کردن در فضای گرم غیره قابل کنترل شوده بود.
    بعد قطع مصرف کردم یه شیش ماه دوباره شروع کردم که اینبار بعضی وقتا احساس نفس تنگی داشتم خواستم بدونم من چکار باید بکنم. ممنون میشم رهنمایی بفرمائید بنده را ممنون میشم

   • سلام دوست عزیز
    شما روش بسیار اشتباهی رو در پیش گرفتی داروهای روانپزشکی رو نباید بدون تجویز پزشک و بدون اصول کم و زیاد و یا قطع کرد. توصیه میکنم در اسرع وقت از یکی از روانپزشک های خوب ما که براتون لینکش رو گذاشتم نوبت بگیری و تحت نظر ایشون دارو رو شروع و با نظر ایشون جایگزین کنی.
    متخصص روانپزشکی

   • سلام.من ۲۱ سالمه و بخاطر بی اشتهایی و افسردگی دکتر داروی اولانزاپین رو برای من تجویز کردن.۲ یا ۳ روز اول خوب بودم و خیلی حالم بهتر میشد ولی الان هم تهوع دارم و سرگیجه و عضلات گردن من هم گرفته احساس هم میکنم تپش قلب دارم.این دارو رو همراه سرترالین و میرزاتاپین مصرف میکنم.لازمه دوباره ب پزشک مراجعه کنم یا علائم رفع میشن؟

   • سلام دوست عزیز
    این حالات شما مربوط به عوارض جانبی دارو هست به مرور استفاده این علایم از بین میره. بخاطر مصرف همزمان سه دارو حتما به متخصص روانپزشکی مراجعه تا میزان داروهای شما به تعادل برسد. از این لینک میتونی با متخصصان روانپزشکی در ارتباط باشی.
    متخصص روانپزشک

 1. سلام ببخشید من استرس و وسواس فکری دارم ایا الانزاپین برام بهتره یا فلوکستین

  • سلام دوست عزیز
   از اونجا که داروی الانزاپین، فلوکستین و سایر داروها عوارض و تداخلات دارویی فراوانی داره حتما باید با توجه به تاریخچه بیماری شما و مصرف قرص های دیگه برای شما دارو تجویز بشه. توصیه اکید ما اینه که خود درمانی نکنی و نظر پزشک متخصص اعصاب و روان رو بگیری. برات لینک پزشک های خوب در این تخصص رو میزارم.
   متخصص اعصاب و روان

  • سلام دوست عزیز
   میرتازاپین در درمان افسردگی کاربرد دارد. الانزاپین در درمان تظاهرات اختلالات روانی استفاده مي‌شود.

 2. ایا عوارض دارو بعد از مدتی از مصرف رفع میشه یعنی بدن عادت میکنه ؟ مثل خواب آلودگی

 3. سلام همراه گرامی
  بله ۲ تا الانزاپین ۲/۵ باهم مصرف بشه مثل الانزاپین ۵ تاثیر داره. در مورد این مشکلتون باید با پزشکشون که کامل در جریان بیماریشون هستن مشاوره کنین.

 4. من خیلی لاغر بودم .هیچ مشکل روحی خدا میدونه نداشتم.رفتم روانپزشک بهم دارو داد دوسال.هی میگفت باید بخوری.اول دستام شرو به لرزیدن کردن.وبعدش فک زیرینم.چاغ شدم.چربی خونم خیلی بالا رفت.چربی خونمو بالابرد.بعد که دارو رو کنار گزاشتم الان افسردگی حاد گرفتم.حملات عصبی وترس شدید.کلا عاطفم رو ازدست دادم طوری که الان هر کاری میکنم کسی رو دوست ندارم.هنوز جوونم.خدا میدونه هیچ مشکل روحی نداشتم.این دارو اعصابها بیچارم کردن.تازه الان دوباره لاغر شدم

 5. منم حدود ۱۵ سال هست دچار اختلال دوقطبی وافسرگی شدم چندین بار بستری شدموشوک الکتریکی زدم .اما الان تجربه کردم ارتباط نزدیک باخدا بهترین داروهست .خوندن نمازها وروزانه چند آیه قرآن عالی بوده .حالم خیلی خیلی بهترشده وحتی داروهام هم از نصف هم کمترشده نسبت به دوسال پیش ..امیدتون فقط به خدا باشه

  • سلام بهترین کمک خداست مشکلات و استرس باعث میشن ما تعادلمون بهم بخوره وقتی یه روزنه امیدی باشه میتونیم نیاز به قرص های شیمیایی پر عوارض نیست

   • سلام دوست عزیز
    قطعا توکل به خدا و امید استرس و اضطراب ما رو کم میکنه. ممنون از همراهی شما.

  • سلام
   من چند ماه که مشکل سردرد و سرگیچه احساس منگی بیشتر درد پشت سر احساس میکنم و نداشتن تمرکز وقتی با دوستام دارم صحبت میکنم فکر میکنم سرم لرزش داره و برای اینکه تمرکز موقع حرف زدن باهاشون داشته باشم دستمو رو صورتم میگیرم که بتونم قشنگ باهاشون حرف بزنم این اتفاق گاهی وقتا برام میفته و گاهی وقتام قشنگ بدون هیچ مشکلی باهاشون رودرو حرف میزنم بدون احساس لرزش سر و نداشتن تمرکز اینگار اصلا هیچ مشکلی ندارم. برای این مشکل امروز به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم نوار مغز ازم گرفت بعدش گفت استرس اضطراب داری و چنتا قرص برام تجویز کرد.
   ایا تجویز دکتر درست بوده مشکلم استرس و اضطرابه؟؟لطفا بهم بگین که این داروها استفاده کنم مشکلی که برام پیش نمیاد حالم خوب میشه؟؟و بلندمدت اثراتی میزاره یا نه ؟؟
   ۱.اسنترا۵۰
   ۲.ایمی پرامین۱۰
   ۳.پوکساکیم۵
   ۴.الانزاپین۵
   ۵.کدیمال(اکسترا)
   لطفا جواب سوالاتم بدین من اصلا اینجوری نبودم استرس و اضطراب برای هیچ کاری نداشتم الان دکتر میگه مشکل استرس و اضطرابه🤔🤔

   • سلام دوست عزیز
    داروهای تجویزی به رفع مشکل شما کمک میکنه. اضطراب درونی شما باعث این لرزش زمان صحبت کردن و رویارویی با دوستانتان شده که خودت متوجه این اضطراب درونی نبودی. داروها رو طبق دستور و با همان طول مدت تجویزی ادامه بده.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید