داروی الانزاپین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف الانزاپین

تنظیم و ترجمه:

داروی الانزاپین

نام تجاری دارو: زیپرکسا

نام رایج دارو: الانزاپین – Olanzapine

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

الانزاپین چیست و چه کاربردی دارد؟

الانزاپین برای درمان برخی مشکلات روحی و روانی مثل اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است برای درمان افسردگی به همراه داروهای دیگری استفاده شود. داروی الانزاپین می‌تواند به کاهش توهم کمک کند و باعث شود بهتر و مثبت‌تر راجع به خودتان فکر کنید، احساس اضطراب کم‌تری کنید و در زندگی روزمره فعال‌تر باشید.

الانزاپین برای درمان برخی مشکلات روحی و روانی مثل اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است برای درمان افسردگی به همراه داروهای دیگری استفاده شود.

الانزاپین از خانواده‌ی داروهایی است که به نام داروهای ضد روان‌پریشی بی‌قاعده شناخته می‌شوند.

با روانپزشک خود درباره‌ی مضرات و مزایای الانزاپین، به خصوص در صورتی که برای درمان نوجوانان استفاده می‌شود، مشورت کنید.

نحوه‌ی عمل‌کرد داروی الانزاپین

داروی الانزاپین به وسیله بازگرداندان تعادل برخی مواد طبیعی در مغز کار می‌کند.

نحوه‌ی مصرف الانزاپین و دوز مصرفی

پیش از شروع مصرف الانزاپین و قبل از هر بار مصرف راهنمای نحوه‌ی استفاده‌ی دارو را مطالعه کرده یا در این مورد از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

داروی الانزاپین را به صورت خوراکی، بدون غذا یا همراه غذا، طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز مصرف کنید.

دوز مصرف داروی الانزاپین به سن، وضعیت بیماری، و پاسخ‌گویی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی ممکن است پزشک شما مصرف این دارو را با دوز کم تجویز کرده و آن را به تدریج افزایش دهد. با دقت به دستورات پزشک خود عمل کنید.

برای تاثیرگذاری بیش‌تر داروی الانزاپین آن را به صورت مرتب مصرف کنید. به یاد داشته باشید که دارو را هر روز در زمان مقرر میل کنید. توجه داشته باشید که مصرف دارو را، حتی زمانی که احساس بهتری داشتید، ادامه دهید و به طور خودسرانه و بدون مشورت با پزشک‌تان استفاده از الانزاپین را متوقف نکنید.

در صورتی که علائم بیماری شما به همان صورت ادامه پیدا کرد یا حالتان وخیم‌تر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی مصرف داروی الانزاپین

خواب‌آلودگی، سرگیجه، سبکی ‌سر، ناراحتی معده، خشکی دهان، یبوست، افزایش اشتها یا افزایش وزن از جمله عوارض جانبی مصرف داروی الانزاپین است. در صورتی که هر کدام از این اثرات ادامه داشت یا وخیم‌تر شد به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

خواب‌آلودگی، سبکی سر و سرگیجه می‌توانند خطر زمین خوردن را افزایش دهند. سعی کنید به آرامی از جایتان بلند شوید.

در صورتی که پزشک داروی الانزاپین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. هم‌چنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی الانزاپین را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

در صورتی که عوارض جانبی جدی مانند مشکل در بلع، لرزش، ضربان قلب آهسته، بی‌هوش شدن، تغییرات روحی و روانی مانند گیجی و بی‌قراری، بی‌حسی یا مورمور شدن بازوها و پاها، زرد شدن رنگ پوست و چشم، درد شدید شکم و معده، مشکل در ادرار کردن و وقفه‌ی تنفسی در خواب مواجه شدید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

به ندرت ممکن است داروی الانزاپین میزان قند خون شما را افزایش دهد اما در صورت رخ دادن این اتفاق امکان ابتلا به دیابت بیش‌تر می‌شود. در صورتی که دچار علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی یا افزایش میزان ادرار شدید به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت ابتلا به دیابت به طور منظم قند خون خود را اندازه بگیرید و نتایج را با پزشک در میان بگذارید. ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، تغییر در برنامه‌ی ورزشی یا رژیم غذایی خود داشته باشید.

مصرف داروی الانزاپین، به ویژه در نوجوانان، ممکن است باعث افزایش قابل توجه وزن و افزایش سطح کلسترول خون شود. این تاثیرات در صورت ابتلا به دیابت ممکن است منجر به بروز بیماری‌های قلبی شود. در مورد خطرات و مزایای درمان با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین به ندرت ممکن است مصرف داروی الانزاپین منجر به بروز بیماری دیسکینزی مزمن شود اما در صورت ابتلا در بعضی از موارد ممکن است این شرایط به صورت مداوم ادامه داشته باشد. در صورتی که حرکات یا تیک‌های غیر معمول و غیر قابل کنترلی را به خصوص در صورت، لب‌ها، دهان، زبان، بازوها یا پاها مشاهده کردید به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف داروی الانزاپین ممکن است ترشح یکی از مواد طبیعی بدن شما، به نام پرولاکتین را افزایش دهد. ترشح بیش از حد این هورمون در زنان ممکن است به ترشح شیر از پستان‌ها، توقف یا جابه‌جا شدن دوره‌های عادت ماهیانه و ایجاد مشکل در بارداری منجر شود. ترشح این هورمون در مردان ممکن است به کاهش توانایی جنسی، عدم تولید اسپرم یا بزرگ شدن سینه‌ها منجر شود. در صورت بروز هر کدام از این علائم موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی مانند تشنج بلافاصله از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

مصرف داروی الانزاپین به ندرت می‌تواند موجب بروز بیماری بسیار جدی به نام نشانگان نورولپتیک بدخیم شود. در صورتی که علائمی مانند تب، سفت شدن عضلات، درد، حساسیت، ضعف، خستگی شدید، گیجی شدید، عرق کردن، تپش قلب سریع و نامنظم، ادرار تیره رنگ و مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار را تجربه کردید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی الانزاپین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف داروی الانزاپین

پیش از مصرف الانزاپین در صورتی که به این دارو حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. داروی الانزاپین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاعات بیش‌تر با دکتر داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از داروی الانزاپین سابقه‌ی پزشکی خود از جمله سابقه‌ی مشکلات کبدی، تشنج، مشکل در عمل بلع، کم‌بود گلبول‌های سفید خون، جنون، مشکل در ادرار کردن (به عنوان مثال مشکلات ناشی از بزرگ شدن پروستات)، گلوکوم زاویه بسته، بیماری‌های روده و معده مانند انسداد روده، مصرف سیگار، سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی دیابت، بیماری‌های قلبی، سطح بالای کلسترول و تری‌گلیسرید و مشکلات تنفسی در هنگام خواب مانند وقفه‌ی تنفسی در خواب را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

مصرف داروی الانزاپین ممکن است موجب گیجی، ناهشیاری و تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف الانزاپین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف داروی الانزاپین ممکن است باعث کم شدن تعریق شما شود و به تبع آن احتمال سکته‌ی قلبی را افزایش دهد. از انجام کارهایی که باعث می‌شود زیادی گرم‌تان شود پرهیز کنید. به عنوان مثال در هوای گرم ورزش نکنید و کارهای سخت و طاقت‌فرسا انجام ندهید و حمام آب داغ نگیرید. در زمان گرمی هوا مایعات بیش‌تری مصرف کنید و لباس‌های خنک بپوشید. در صورتی که بیش از حد گرم‌تان شد به سرعت جایی برای خنک شدن و استراحت کردن پیدا کنید. در صورتی که به طور مداوم تب داشتید، دچار تغییرات روحی و روانی یا سردرد و سرگیجه شدید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.
ممکن است نوجوانان حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص افزایش وزن، افزایش سطح کلسترول، تری‌گلیسرید و پرولاکتین از خود نشان دهند.

سالمندان نیز نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس‌تر هستند. خواب‌آلودگی، یبوست، مشکل در ادرار کردن، گیجی، سرگیجه و سبکی ‌سر از جمله‌ این عوارض هستند. خواب‌آلودگی، گیجی، سرگیجه و سبکی سر ممکن است احتمال زمین خوردن را افزایش دهند.

چنان‌چه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی الانزاپین را استفاده کنید. نوزادان متولد شده از مادرانی که داروی الانزاپین را در سه ماه آخر بارداری استفاده کرده‌اند ممکن است علائمی مانند لرزش یا سفت شدن ماهیچه‌ها، خواب‌آلودگی، مشکل در غذا خوردن و نفس کشیدن و گریه‌های مداوم را تجربه کنند. در صورتی که متوجه شدید نوزاد شما، به خصوص در ماه اول تولد، یکی از این علائم را تجربه می‌کند به سرعت به پزشک اطلاع دهید.

از آن‌جا که مشکلات روحی و روانی درمان نشده مانند اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و افسردگی می‌تواند بیماری خطرناکی قلمداد شود مصرف این دارو را بدون تجویز پزشک متوقف نکنید. در مورد مضرات و مزایای مصرف داروی الانزاپین در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

داروی الانزاپین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود. در صورتی که نوزاد شما علائمی مانند لرزش یا سفت شدن عضلات، خواب‌آلودگی غیر معمول یا مشکل در تغذیه را تجربه می‌کند به سرعت به پزشک اطلاع دهید. هنگام مصرف این دارو پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی الانزاپین با داروهای دیگر

داروی الانزاپین ممکن است با این داروها تداخل ایجاد کند:

 • فلووکسامین
 • سیپروفلوکساسین
 • بعضی از آنزیم‌های سیتوکروم CYP1A2
 • علائم اوردوز مصرف داروی الانزاپین

اگر فردی بیش از اندازه از داروی الانزاپین استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تست‌های آزمایشگاهی و آزمایش‌های پزشکی از جمله آزمایش قند خون، سنجش وزن، فشار خون، سطح کلسترول و تری‌گلیسرید و آزمایش‌های عمل‌کرد کبدی باید به صورت منظم انجام شوند تا در صورت ابتلا از پیش‌رفت عوارض جانبی جلوگیری شود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

اگر دوز مصرفی داروی الانزاپین را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی الانزاپین نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی الانزاپین آن را در دمای اتاق و به دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین دارو را در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

منبع: WebMD

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. وای منو خیلی خواب آلود کرده متنفرم از خواب آلودگی

 2. مگه این دارو تحریمه؟چرا هر داروخانه ی مشهد میری نیست؟چه وضعیه؟

  1. الانزاپین چندان ب مذاقم خوش نیومد..خودش هیچی نداره دو تا چیزم که خودم داشتم گرفت.چنان سرم و گنگ میکنه انگار تو آبم ..خواب آلود میکنه و خوابمم نمیبره . نع غیرت داره نع غیرت واسه ما گذاشته ..اما بر خلافش ونلافاکسین چقد بزرگواره

  2. ابن سینا ۱۱ داروخانه اثنی عشری

 3. عالیه. بمن خیلی کمک کرد. یعنی معجزه میکنه

  1. محسن پناهی

   با سلام من به تجویز پزشک حدود یک ماه روزی یک عدد و ماه دوم با توجه به تاثیر کم روزی دوتا مصرف کردم ولی با این حال بازم یکم استرس دارم و اسید معده بالا میاد و شکمم نفخ میکنه و گلوم هم متورم میشه ممنون میشم کمکم کنید. البته دکتر همراه این قرص فلوکستین ۲۰ هم تجویز کرده که دارم مصرف میکنم. برای مشکل گلو و اسید معده هم دکتر رفتم که داروی ازونیوم ۴۰ و بکلوفن ۱۰ تجویز کرده و همزمان با این دارو مصرف میکنم.

 4. ونلافاکسین چی هست؟من از افسردگی شدشد رنج میبرم خواستم بدونم واسه افسرگی خوبه یانه

 5. تحریم نیست بدونه نسخه پزشک محاله بتونی گیر بیاری

 6. سلام،منم واقعا راضیم ازش(الانزاپین)، پانیک داشتم ،دکتر برام الانزاپین و زاناکس و سرترالین و پروانول تجویز کرد ،خدارو شکر خوب شدم ولی خیلی دلم شور میزنه که وقتی دوره درمان داروییم تموم شد چیکار کنم اگه دوباره مریضیم برگرده😢😢

  1. ساناز محمدى

   سلام منم همین داروها رو استفاده کردم وترس از برکشت بیمارى رو خیلى دارم

   1. سلام دوست عزیز
    تا جای ممکن آرامش خودتون رو حفظ کنین و نگران نباشین.
    در صورتی که این ترس زندگی روزمره‌ی شما رو تحت تاثیر قرار می‌ده، می‌تونین به متخصص روانپزشک مراجعه کنین.
    شاد و سلامت باشید.
    کسب نوبت از متخصص روانپزشکی:
    لیست متخصصین روانپزشک

    1. سلام آقای دکتر من خانمم روزی یک عدد از قرص الانزاپین ۵ استفاده میکنه به همراه دپاکین یه چند روزی سر از خود دوز الازاپین رو کم کرد و الان دوباره مثل گذشته روانپریش شده ما باید چیکار کنیم آیا دوباره بره دکتر و یا دوز دارو رو مثل قبل ادامه بده ؟ممنون

     1. سلام دوست عزیز. داروهاشون رو طبق روال قبل شروع کنین و در صورتی که بهبودی حاصل نشد با پزشکشون مشورت کنین.

  2. شکر . منم اضطراب زیاد دارم . ذکر خدا رو بگید خیلی کمک میکنه

  3. منم همین داروهارو استفاده میکنم دوز مصرفی شما چقدره؟

   1. من لانزاپین مصرف میکنم قند و چربی بدنم بالا رفته دیگه کلافه شدم گاهی اوقات افکار خود کشی میاد سراغم دیگه نمیدونم باید چیکار کنم خواهش میکنم کمکم کنین

 7. فاطمه‌فراهانی

  سلام‌من‌سرتالین‌مصرف‌میکنم‌بی‌اشتهاشدم‌یعنی‌الانزاپین‌بخورم‌بهترمیشم

 8. من الان۱۳روزه الانزاپین به همراهکلونازپام استفاده می کنم فعلا حالمو بدتر کرده نمیدونم ادامه بدم یا نه چون دکترم گفته یه ماه دیگه بیا

 9. سپیده موسوی

  الانزاپین عالیه منو از جنون برگردوند.. واقعا قاطیه دیوونها شده بودم نمیدونم چ جوری خوب شدم

 10. آرزو متولی پور

  سلام من از وقتی که الانزاپین رو خوردم هرروز صبح گیج بودم و خواب میموندم نزدیک بود کارم رو از دست بدم 😢😢

  1. سلام دوست عزیز
   خواب آلودگی از عوارض جانبی داروی الانزاپین هست
   توصیه می‌کنیم برای تنظیم دوز دارو یا تغییر دارو، به متخصص روانپزشک مراجعه کنین.
   کسب نوبت از متخصص روانپزشک:
   لیست متخصصین روانپزشک

 11. با تشکر از مسئولان عزیز سایت به اطر زحماتتون و آگاهی که در اختیارمون میگذارید

   1. چرا انقدر عوارض جانبیش زیاد هست ؟

    1. سلام همراه عزیز
     هر دارویی عوارض جانبی مربوط به خودش رو داره اما این عوارض صرفا در همه ایجاد نمی‌شه. و هر فرد همه‌ی عوارض رو تجربه نمی‌کنه. مزایای مصرف این دارو بیش‌تر از معایبش هست.

 12. كيميا محمدي

  سلام واقعا جاق میکنه

 13. سلام . مادر من با دوز ۵ الانزابین رو مصرف میکرد . از اونجایی که در ایستادن تعادل نداشت دکترش دوز قرص رو به ۲.۵ رسوند.الان قرص های الانزابین با دوز ۲.۵ رو تمام کرده . میخواستم ببرسم میتونیم بهش قرص الانزابین با دوز ۵ رو بدیم؟ ( تا ده اذر ماه دسترسی به دکترش نداریم و دکتر دیگه ای هم نمیره )

  1. سلام دوست گرامی
   می‌تونین قرص ۵ رو براشون شروع کنین اما اگر باز هم دچار علائمی که گفتین شدن، باید دوز دارو رو کاهش بدین.
   علاوه بر این می‌تونین قرص رو نصف کنین

 14. باسلام- دکتر بین کپسول: لوکستا و قرص های: الانزاپین و کلونازپام کدامیک برای کنترل: استرس و ترس ناگهانی و لحظه ای، ناشی از روبرو شدن با مشکلات زندگی کاربرد دارد؟ با سپاس فراوان

 15. سلام وقتتون بخیر . میخواستم ببرسم ایا امکانش هست که قرص الانزابین رو حل کنم و به مادرم بدم؟ چون برای خوردن قرص بسیار لجبازی میکنه.تا ده اذر ماه به دکترش دسترسی ندارم و دکتر دیگه ای هم نمیره .

  1. سلام همراه گرامی
   توصیه می‌شه قرص رو پودر نکنین.

 16. الان یک هفته میشه که استفاده میکنم. من صبح تا بعد از ظهر خیلی خواب آلوده هستم ولی چون باید برم سر کار و باید دوره بهبودم کامل بشه صبح قبل از کار دوش میگیرم و یه کاپوچینو میخورم و خیلی بهم کمک میکنه روزای اول عوارض جانبی مثل تنگیِ نفس، خارش پوست هم داشتم ولی خوب شد

 17. محمدمهدی معصومی

  من حدود یک ساله که دارم شبی نصف قرص الانزاپین میخورم. من دارم حافظمو از دست میدم. فکر میکنم این دارو باعث میشه آلزایمر بگیرم.

  1. سلام دوست عزیز
   الانزاپین تاثیری روی حافظه نداره

  2. پدر من هم همین مشکل رو داره

 18. مهدی بختیاری

  با سلام .. یه سوال داشتم آقای دکتر .. این قرص منو خیلی خسته کرده در طول روز .. حدود یه ماه میشه که مصرف میکنم ولی بازم خستم .. جمعا سدیم والپرات و الانزاپین و برای بی خوابیم هم نورمازین میخورم .. یه راهنما میکنید من چطور مصرف کنم که انقدر خسته نشم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   خواب آلودگی و خستگی از عوارض این دارو هست. می‌تونین برای کاهش این علائم، چند ساعت قبل از خواب داروهاتون رو مصرف کنین.

 19. محسن پناهی

  با سلام من به تجویز پزشک حدود یک ماه روزی یک عدد و ماه دوم با توجه به تاثیر کم روزی دوتا مصرف کردم ولی با این حال بازم یکم استرس دارم و اسید معده بالا میاد و شکمم نفخ میکنه و گلوم هم متورم میشه ممنون میشم کمکم کنید. البته دکتر همراه این قرص فلوکستین ۲۰ هم تجویز کرده که دارم مصرف میکنم. برای مشکل گلو و اسید معده هم دکتر رفتم که داروی ازونیوم ۴۰ و بکلوفن ۱۰ تجویز کرده و همزمان با این دارو مصرف میکنم.

 20. کمال کشاورزی

  سلام
  شما از همه چیزش گفتید اما:
  دقیقا نگفتید اختلال دوقطبی و باقیه موارد مصرفش چیه؟

  1. لام دوست عزیز
   منظورتون اینه که در مورد اختلال دوقطبی توضیح بدیم؟

   1. سلام
    در دوران شیردهی میشه از قرص الانزاپین استفاده کرد نوزادم ۱۰ ماهس

    1. انیس سعادت

     با سلام.
     مادر عزیز همراه دکترتو،
     همانطور که در مقاله هم عنوان شده، داروی الانزاپین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود. در صورتی که نوزاد شما علائمی مانند لرزش یا سفت شدن عضلات، خواب‌آلودگی غیر معمول یا مشکل در تغذیه را تجربه می‌کند به سرعت به پزشک اطلاع دهید. هنگام مصرف این دارو پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
     بهتره در این خصوص حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  2. با سلام
   من الانزاپین ۵ میل یکی و نصف مصرف می کنم و دپاکین ۵۰۰ دوتا خیلی خواب الوادم کم که میکنم داروها رو حالتهای قبلیم برمیگرده خواستم بدونم میشه الانزاپینو یه ۵ میل بخورم و نصفی ۲.۵؟ چون یه ۵ میل که میخورم خوابم نمیبره

   1. سلام
    بله مشکلی نداره. مصرفتون رو کاهش بدین.

 21. جلیل خردمندنژاد

  الانزاپین سرترالین گاباپنتین این سه تا باهم عالیه و خوب جواب میده

 22. آیدا شاملی

  من برا بی اشتهایی عصبی دکتر الانزاپین و تجویز کرده برام آیا تاثیری داره؟اینهمه عوارض نوشتین ،خوندم ترسیدم ،نمیدونم الان مصرف کنم یا نه ؟لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام همراه عزیز
   عوارض جانبی در همه‌ی افراد ایجاد نمی‌شه و فواید مصرف این دارو قطعا بیش‌تر از معایبش هست.

 23. با سلام آیا مصرف یک عدد الانزاپین ۲/۵ در شب در مردان باعث عدم اسپرم سازی می شود. با تشکر

  1. سلام دوست گرامی
   خیر این دارو بر روی تولید اسپرم تاثیری ندارد.

 24. سلام منم مشکل شمارو داشتم بعداز مصرف قرص‌های دیگه حالم بهتر شد و الان رسیدم ب الانزاپین ک چند ساله دارم مصرف میکنم اوایل روزی سه بار باید مصرف میکردم الان ک چند سال میگذره شده روزی یکبار با دوز خیلی کم به امید خدا داره تموم میشه

  1. سلام همراه گرامی
   ممنون از به اشتراک گذاری تجربتون

 25. دریا تنیده

  سلام عذر میخوام چه قرصی رو میشه جایگزین آلانزاپین استفاده کرد؟
  میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.

  1. لام همراه گرامی
   با توجه به بیماری باید دارو رو جایگزین کنین.

 26. سوگند اجتماعی

  سلام من مادرم این دارو با تجویز پزشک مصرف میکنه. در عوارض دارو خوندم که مشکلات کبدی منعیات دارو هست. مادرم کبد چرب داره ایا این دارو براش مضره؟

  1. سلام همراه گرامی
   لازمه که برای بررسی وضعیت کبدشون هر ۶ ماه یک بار آنزیم های کبدیشون چک بشه.

 27. سلام من به خاطر وسواس شدید به دکتر مراجه کردم و اینم بگم باردارم الان حدودا ۳۷ هفته ام برتم سرترالین ۵۰ و الانزاپین ۵ تجویز کردن که الانزاپینو شبی نصف مصرف کنم گفتن چه برا بارداری و چه دوران شیردهی منعی ندارن دکتر زنانم منع نکردن اما میترسم مصرف کنم به خاطر بچه خصوصا در مورد الانزاپین و دوران شیردهی

  1. سلام همراه گرامی
   میتوانید استفاده کنید. اگرچه این دارو به مقدار کمی وارد شیر می شود اما چون تحت نظر پزشکتان مصرف می کنید مانعی ندارد.

 28. بهترین دارویی که در تمام عمرم خوردم الانزاپین بوده. هزارو یک مشکل جسمی و روحی مو از بین برد.خدا خیرش بده سازنده اش رو

 29. بعقوب اسفندی

  سلام دکتر من پسرم دچار بیماری توهم شده بود دکتر براش اولازین ۲.۵ شبی یک باربا دپاکین ۲۵۰ تجویز کرد اولازین رو تا کی باید ادامه بده حالش خیلی خوب شده .

  1. سلام همراه گرامی
   دوره ی درمان حداقل ۶ ماه است.

 30. سلام وقتتون بخیر آیا الانزاپین چاق کنندس؟

  1. سلام همراه گرامی
   بله از عوارض جانبی این دارو، افزایش وزن است.

 31. لطفا استفاده نکنید من بعد روز دوم حس اوردوز بودن بهم دست داد
  لب هام خشک شده بود
  سرم گیج میرفت تازه روی هورمون های جنسی مردونه هم تاثیر میزاره بشدت تو ایام مصرف این دارو در تلاش برای رفع نیاز جنسیتون خواهید بود
  اصن یه چیزیه این دارو که از حالت اولت درت میاره و یه شخصیت دیگه بهت میده
  من که اصن خوشم نیومد و دیگه مصرف نمیکنم
  در ضمن تاری و گیجی و هواس پرتی و خارش هم روی دیگه عوارضش اضافه کنید

  1. سلام
   هر دارویی عوارض مخصوص به خودش رو داره و در صورتی که پزشک براتون این دارو رو تجویز کرده باشه قطعا مزیت هاش بیشتر از معایبش خواهد بود.

 32. با مصرف الانزاپین برا اینکه میل جنسی مردا کاهش پیدا نکنه و افزایش پیدا کنه چه کار باید کرد ؟همسرم فلوکستین و این قرص رو مصرف میکنه

  1. سلام همراه گرامی
   می تونین از مکمل های افزایش میل جنسی استفاده کنین یا از قرص سیلدنافیل کمک بگیرین.

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب