اوردنچر ایمپلنت، بهترین گزینه برای جایگزینی کل دندان ها
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمزیبایی

اوردنچر ایمپلنت، بهترین گزینه برای جایگزینی کل دندان ها

| تاریخ انتشار: 22 شهریور 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 3 آبان 1401
| تعداد نظرات:2
اوردنچر ایمپلنت یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزینی دندان است. در این روش پروتز مصنوعی به ایمپلنت وصل می‌شود. قیمت آن از دندان مصنوعی بیشتر بوده و نسبت به دیگر روش‌های ایمپلنت کمتر است.
اوردنچر ایمپلنت
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید، اوردنچر ایمپلنت یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود. در این روش از پروتزهای تحت حمایت ایمپلنت استفاده می‌شود. در این مطلب توضیح می‌دهیم که این نوع ایمپلنت چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟ چه افرادی می‌توانند از آن استفاده کنند و برای چه افرادی مناسب نیست؟ نسبت به دیگر روش‌های ایمپلنت و پروتز دندان مصنوعی چه مزایایی دارد؟ چه عوارضی ممکن است ایجاد کند؟ قیمت آن چقدر است و به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟

درصورتی‌که قصد کاشت دندان را دارید و نمی‌دانید روش اوردنچر ایمپلنت برای شما مناسب است یا نه باید با چند دندانپزشک مشاوره داشته باشید. برای ارتباط با بهترین دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

اوردنچر ایمپلنت چیست؟

اگر از دندان مصنوعی استفاده کرده باشید، می‌دانید که این پروتزها مشکلاتی را زمان خوردن غذا یا صحبت کردن ایجاد می‌کنند. احتمال لیز خوردن آن هنگام صحبت یا لق شدن موقع عطسه و سرفه وجود دارد. اوردنچر ایمپلنت برای افرادی که همه دندان‌های خود را از دست داده‌اند، این مشکلات را برطرف می‌کند.

اوردنچر در واقع همان پروتز دندان مصنوعی است؛ اما با استفاده از ایمپلنت دندان حمایت می‌شود. در نتیجه در جای خود ثابت مانده و دیگر هنگام صحبت یا خنده تکان نمی‌خورد. در این روش از بریج کامل دندان استفاده شده و تعداد کمی ایمپلنت نیاز است. به همین دلیل هزینه، زمان و آسیب‌های بعد از جراحی کمتر می‌شود.

به نقل از london-dental-implant در رابطه با مزیت استفاده از اوردنچر ایمپلنت:

مهم‌ترین نکته در مورد اوردنچر ایمپلنت این است که پروتزهای تحت حمایت ایمپلنت مزایای ایمپلنت‌های دندانی و پروتزهای متحرک را با هم دارد.

پروتز مصنوعی به وسیله چند ایمپلنت در فک بالا و پایین ثابت شده و تکان نمی‌خورد.
پروتز مصنوعی به وسیله چند ایمپلنت در فک بالا و پایین ثابت شده و تکان نمی‌خورد.

اوردنچر ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است؟

اگر همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید از اوردنچر استفاده کنید. افرادی که از پروتزهای مصنوعی به دلیل لغزیدن یا درست جا نشدن آنها در دهان راضی نیستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. البته دندانپزشک باید تراکم و ضخامت استخوان فک را بررسی کند تا مطمئن شود می‌توان پایه ایمپلنت را در استخوان قرار داد. اما در بیشتر مواقع نیازی به پیوند استخوان نبوده و به دلیل ایجاد زاویه در ایمپلنت مشکل برطرف می‌شود.

نحوه جراحی اوردنچر ایمپلنت

نحوه جراحی در اوردنچر ایمپلنت مشابه کاشت یک واحد ایمپلنت به روش معمول است. قبل از جراحی نیاز به معاینه داشته و باید در مود بودجه، نیازها و شرایط خود با دندانپزشک مشورت کنید. معمولا برای تعیین میزان استخوان فک و بررسی احتمال هر نوع جراحی نیاز به عکس‌برداری و قالب‌گیری است.

پس از طی‌کردن این مراحل و انتخاب اوردنچر ایمپلنت به‌عنوان گزینه مناسب مراحل جراحی به‌صورت زیر انجام می‌شود.

مراحل اوردنچر ایمپلنت

برای انجام اوردنچر ایمپلنت دندانپزشک مراحل زیر را طی می‌کند.

 1. بی‌حسی تزریق می‌شود.
 2. تعداد ایمپلنت مشخص شود و لثه برش داده می‌شود.
 3. ایمپلنت‌ها در محل مناسب قرار گرفته و جراح برش‌ها را بخیه می‌زند.
 4. ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا روند درمان طی شود. در این مدت از پروتز موقت استفاده می‌کنید.
 5. بعد از بهبودی کامل اباتمنت و پروتز اصلی روی ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرد.

بعد از نصب ایمپلنت پروتز موقت روی آنها قرار می‌گیرد. حدود ۳ تا ۶ ماه بعد می‌توان پروتز اصلی را قرار داد.

 چند ماه بعد از نصب ایمپلنت می‌توان پروتز اصلی را قرار داد.
چند ماه بعد از نصب ایمپلنت می‌توان پروتز اصلی را قرار داد.

انواع اوردنچر ایمپلنت

اوردنچر ایمپلنت انواع مختلفی دارد. دندانپزشک باتوجه‌به نیاز و شرایط شما می‌تواند از انواع ثابت یا متحرک استفاده کند. انواع مختلف آن شامل موارد زیر می‌شوند.

۱. اوردنچر تحت حمایت ایمپلنت

در این روش ۴ تا ۶ ایمپلنت در فک بالا و پایین قرار می‌گیرد. با استفاده از این روش از زوال استخوان جلوگیری می‌شود و ظاهر جوان‌تر به چشم می‌آید. برای قراردادن ایمپلنت‌ها جراحی انجام شده و سپس پروتز سفارشی ساخته می‌شود. پروتز متحرک بوده و امکان برداشتن آن زمان خواب یا تمیزکردن وجود دارد.

۲. اوردنچر ثابت تحت حمایت ایمپلنت

این نوع اوردنچر مشابه اوردنچر متحرک است. با این تفاوت که پروتز به ایمپلنت‌ها پیچ شده و فقط دندانپزشک می‌تواند آن را جدا کند. پیچ‌ها شبیه به اباتمنت عمل کرده و تمیزکردن آن کمی دشوار است. به دلیل ثابت‌بودن و نیاز به ۴ ایمپلنت هزینه آن بیشتر از انواع دیگر است.

۳. اوردنچر تحت حمایت ایمپلنت با میله

در این نوع اوردنچر پایه ایمپلنت میله‌ای بوده و پروتز روی آن گیره می‌شود. هنگام تمیزکردن پروتز یا خوابیدن می‌توان آن را از دهان خارج کرد.

۴. اوردنچر تحت حمایت ایمپلنت توپی شکل

از این نوع اوردنچر برای جایگزینی دندان در فک پایین استفاده می‌شود. ۲ یا ۴ ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد. اباتمنتی که ایمپلنت را به پروتز وصل می‌کند، شکل توپ است. مزیت آن، راحت تمیزکردن و آسانی تعویض قطعات است.

۵. اوردنچر پارسیل

اگر فقط تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید از این نوع اوردنچر استفاده کنید. این نوع اوردنچر به‌وسیله یک یا دو ایمپلنت در جای خود قرار می‌گیرد. از معایب آن می‌توان به ایجاد فشار بر دندان‌های مجاور اشاره کرد. اوردنچر پارسی نسبت به پروتز سنتی پارسیل ظاهر طبیعی‌تری دارد.

مزایا اوردنچر ایمپلنت

قبل از تصمیم‌گیری در مورداستفاده از روش اوردنچر ایمپلنت خوب است مزایای این روش را بررسی کنیم. برخی از مهم‌ترین مزایای این روش عبارتند از:

 • قیمت مناسب: در روش اوردنچر نسبت به دیگر روش‌های ایمپلنت به تعداد ایمپلنت کمتری نیاز بوده و هزینه کاهش پیدا می‌کند.
 • کاهش نیاز به پیوند استخوان: تعداد ایمپلنت در این روش کم بوده و به دلیل داشتن زاویه خاص در فک تکیه‌گاهی ایمن دارند. به همین دلیل در بیشتر مواقع نیازی به پیوند استخوان نیست.
 • طول درمان کوتاه: بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت می‌توان پروتز دندان مصنوعی را روی آنها قرار داد.
 • نتایج علمی موفق: طی تحقیقات در یک دهه اوردنچرها نتایج خوبی به همراه داشته‌اند.
در روش اوردنچر پروتز دندان، متحرک بوده و می‌توان آن را به راحتی تمیز کرد.
در روش اوردنچر پروتز دندان، متحرک بوده و می‌توان آن را به راحتی تمیز کرد.

معایب و عوارض اوردنچر ایمپلنت

برای افرادی که همه یا بیشتر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند، این روش گزینه بسیار خوبی بوده و کمتر می‌توان به معایب آن اشاره کرد. اوردنچر ایمپلنت نسبت به پروتزهای معمولی هزینه بیشتری داشته و این مورد می‌تواند از معایب آن باشد. علاوه بر این، اگر مقدار تحلیل رفتن استخوان زیاد باشد، پیوند استخوان هم کارساز نبوده و باید از پروتز‌های سنتی استفاده کرد.

مراقبت های بعد از اوردنچر ایمپلنت

روش‌های مراقبت از اوردنچر ایمپلنت مشابه مراقبت‌های دندان مصنوعی است. بعد از غذا خوردن آن را کاملا تمیز کنید. اگر از نوع متحرک است، بعد از برداشتن پروتز، دهان خود را نیز کامل بشویید. هر بار که می‌خواهید آن را داخل دهان خود بگذارید، خوب تمیز کنید تا دهان و لثه‌ها عفونت نکند.

برخی افراد پروتز متحرک را همیشه در دهان خود نگه می‌دارند. اما پروتزهای متحرک را بهتر است هنگام خواب دربیاورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اوردنچر ایمپلنت و روش‌های مراقبت از ایمپلنت و پروتز بهتر است با دندان پزشک مشاوره داشته باشید و سوالات خود را از متخصص بپرسید. برای ارتباط با دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

هزینه اوردنچر ایمپلنت

هزینه اوردنچر ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد. دندانپزشک باید نوع ایمپلنت را مشخص کرده و تعداد آنها را معین کند. قیمت ایمپلنت دندان در برندهای مختلف متغیر است و به همین دلیل نمی‌توان قیمت اوردنچر را به طور دقیق اعلام کرد. برای اطلاع از قیمت دقیق بهتر است با دندانپزشک خود مشاوره داشته باشید.

سوالات متداول شما

اگر قصد دارید از روش اوردنچر ایمپلنت برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته خود استفاده کنید، احتمالا با سوالاتی دررابطه‌با این نوع کاشت دندان روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

برای اوردنچر ایمپلنت چند ایمپلنت لازم است؟

تعداد ایمپلنت به نوع اوردنچر و نیاز بیمار بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال در اوردنچر پارسیل معمولا به یک یا دو ایمپلنت نیاز است. اما در دیگر انواع آن در بیشتر مواقع بین ۲ تا ۴ ایمپلنت نصب می‌شود.

اوردنچر ایمپلنت با پروتز دندان مصنوعی چه تفاوتی دارد؟

پروتزهای مصنوعی سنتی بدون تکیه‌گاه در دهان قرار می‌گیرند. این نوع پروتزها ممکن است هنگام غذا خوردن یا صحبت‌کردن لیز بخورند. ما اوردنچر ایمپلنت به‌وسیله چند ایمپلنت روی فک ثابت شده و تکان نمی‌خورد. همچنین به دلیل وجود ایمپلنت از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌کند. اما در پروتز مصنوعی با گذشت زمان فک پایین تحلیل می‌رود.

اوردنچر ایمپلنت چه تفاوتی با پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت دارد؟

معمولا در پروتزهای ثابت بر پایه ایمپلنت نیاز به تعداد بیشتری ایمپلنت بوده و پروتز با اباتمنت به پایه‌های ایمپلنت وصل می‌شوند. به همین دلیل هزینه بیشتری داشته و آسیب‌های ناشی از جراحی بیشتر است. اما اوردنچر ایمپلنت به پایه‌های ایمپلنت کمتری نیاز داشته و می‌توان برای آن از پروتز متحرک استفاده کرد.

طول درمان اوردنچر ایمپلنت چقدر طول می کشد؟

بعد از نصب ایمپلنت‌ها در یک جلسه بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است. در این مدت زخم‌ها بهبود پیدا کرده و ایمپلنت با استخوان فک ادغام می‌شود. بعد از گذشت این زمان پروتز اصلی قرار می‌گیرد.

آیا اوردنچر ایمپلنت روی قدرت تکلم تاثیر منفی دارد؟

ازآنجایی‌که پروتز دندان به ایمپلنت‌ها وصل می‌شود، امکان تکان خوردن یا لیز خوردن آن وجود ندارد. به همین دلیل تاثیر منفی در تکلم ایجاد نکرده و تاثیرات آن مثبت است.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

اوردنچر ایمپلنت یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی است که همه یا بیشتر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند. در این روش حدود ۲ تا ۴ ایمپلنت در فک بالا و پایین نصب می‌شوند. برای ساخت پروتز قالب‌گیری شده و حدود ۳ تا ۶ ماه بعد از نصب ایمپلنت پروتز اصلی قرار می‌گیرد. در این مدت دندانپزشک پروتز موقت را روی ایمپلنت‌ها قرار می‌دهد. پروتزهای اوردنچر می‌توانند ثابت یا متحرک باشند.

برای انجام اوردنچر ایمپلنت یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین دندانپزشک در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

دکترتو مراقب زیبایی شماست!

منابع
5/5 - (تعداد آرا: 1 رای)
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

2 پاسخ

  1. دوست عزیز
   درمان زودانزالی توسط متخصص روانپزشکی صورت می گیرد. برای درمان صحیح بهتره از این لینک نوبت مراجعه حضوری گرفته و مراجعه کنید.
   متخصص اعصاب و روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام