قبل بارداری چه کارهایی باید انجام بدهیم؟
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالممادر و کودک

قبل بارداری چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

| تاریخ انتشار: 15 خرداد 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 3 اردیبهشت 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
Care-before-pregnancy

آنچه در این مقاله می‌خوانید

قبل از بارداری باید ابتدا بدن شما شرایط مناسب برای این امر مهم را دارا باشد. در اینجا بررسی می کنیم چه اقدامات و مراقبت‌هایی برای سلامتی خود و نوزاد در این دوران لازم است؟ در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

برنامه ریزی برای بارداری

فرقی نمی کند که برنامه مورد نظر خود را بنویسید یا خیر. چه بخواهید بچه‌دار بشوید چه نخواهید باید برای آن برنامه ریزی کنید و بدانید چطور به هدف مورد نظر رسید. به عنوان مثال وقتی قصد ندارید بچه دار شوید؛ از روش های پیشگیری از بارداری مانند مصرف قرص‌های ضدبارداری استفاده می کنید. برای باردار شدن نیز باید برنامه ریزی مشخص داشت. از جمله کار هایی که باید در دوران قبل بارداری انجام داد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • ملاقات و مشورت با پزشک متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی
 • تغذیه مناسب
 • انجام آزمایشات قبل از بارداری
 • سبک زندگی سالم
 • دوری از الکل، سیگار و انواع دخانیات
 • رسیدن به وزن مناسب
 • داشتن شرایط پزشکی و سلامتی مناسب
 • سلامت روانی
برای باردار شدن باید برنامه ریزی مشخص داشت و با متخصص زنان و زایمان مشورت کرد.
برنامه ریزی برای بارداری
برنامه ریزی برای بارداری

قطع راه های کنترل بارداری

اگر قصد بارداری و بچه دار شدن دارید، باید ابتدا هر روش کنترلی که استفاده می کنید را قطع کنید. بعد از قطع مصرف برخی راه های کنترلی مثل قرص های ضدحاملگی می توان با فاصله زمانی برای بارداری اقدام نمود. در واقع بیشتر خانم ها در عرض کمتر از دو هفته بعد از قطع مصرف قرص ها اولین پریود خود را تجربه می کنند. بعد از اولین چرخه قاعدگی می توان برای بارداری اقدام نمود. اگرچه گاهی اوقات برای برخی خانم ها چندین ماه طول می کشد تا بتوانند باردار شوند.

آزمایشات قبل از بارداری

وقتی تصمیم به بارداری بگیرید، پزشک متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی به شما دادن تست و آزمایش یک سری موارد را پیشنهاد می دهد. آزمایش های بارداری آزمایشات گسترده ای هستند که بخشی از آنها را باید قبل از بارداری انجام داد. تست های پیشنهادی قبل بارداری موارد زیر را شامل می شود: همچنین با توجه به سابقه پزشکی خانوادگی شما پزشک ممکن است قبل از بارداری برای موارد زیر آزمایشات ژنتیک را پیشنهاد دهد:
آزمایشات قبل بارداری
آزمایشات قبل بارداری

قبل از بارداری چی بخوریم؟

برای داشتن یک بارداری سالم و سلامت، مهم است که تغذیه فرد قبل از بارداری به چه صورت باشد. بدن فرد باید از نظر سطح ویتامین ها و مواد معدنی متعادل باشد. برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز می توان از قرص های ویتامین و مواد معدنی استفاده نمود. همچنین با داشتن یک رژیم غذایی خوب و کامل می توان ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن را تأمین نمود. در این دوران بهتر است بیشتر از سبزیجات و میوه های ارگانیک و طبیعی استفاده کرد؛ تا علاوه بر تأمین مواد مورد نیاز بدن، از قرار گرفتن در معرض سموم نیز پیشگیری کرد. تغذیه مناسب قبل از بارداری، مشابه تغذیه سالم در شرایط عادی می باشد، پس بهترین پیشنهاد ها شامل موارد زیر است:
 • غذاهای سبوس دار (مثل نان، برنج قهوه ای و …) بجای غذاهای فرآوری شده سفید (برنج و نان سفید)
 • مصرف بیشتر سبزیجات و میوه ها
 • جلوگیری از خوردن چربی های بد مثل غذاهای سرخ شده، کیک و کلوچه.
 • خوردن چربی های اشباع نشده مانند آووکادو، مغز ها (مثل بادام و گردو) و ماهی.
 • دوری از غذا ها و نوشیدنی های قندی مثل شیرینی و نوشیدنی ها گازدار.
اگر شما پریود نمی شوید یا پریود شما منظم نیست، ممکن است تخمک گذاری شما مشکل داشته باشد و این موجب ناباروری می شود. تحقیقات نشان داده که مصرف مواد لبنیات پر چرب مثل شیر و ماست قبل از بارداری می تواند به این موضوع کمک کند.
تغذیه و باردار شدن
تغذیه و باردار شدن

مصرف ویتامین ها

قبل و حین بارداری، استفاده از ویتامین ها می تواند ریسک های کمبود آن را کاهش دهد. علاوه بر این به خانم های که در سن باردار شدن هستند پیشنهاد می شود برای پیشگیری از هر ریسکی دائما به تأمین ویتامین های مورد نیاز بدن اهمیت بدهند. بدن فرد حین بارداری به میزان بیشتری از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله فولیک اسید و آهن نیاز دارد. برای تأمین این نیاز بهترین راه همان استفاده از مواد غذایی ارگانیک و طبیعی می باشد. ولی معمولا قبل و حین بارداری قرص های خوراکی آن ها نیز به افراد پیشنهاد می شود.
 • فولیک اسید به جلوگیری از نقص در سیستم عصبی کمک می کند: این نقص ها، مشکلات جدی ای برای مغز و نخاع جنین به همراه دارند. معمولاً از حداقل 3 ماه قبل بارداری مصرف فولیک اسید آغاز می شود.
 • آهن به رشد جنین و جفت کمک می کند: آهن به خون سازی کمک می کند که در نهایت منجر به اکسیژن رسانی بهتر به جنین می شود. همچنین آهن موجب پیشگیری از کم خونی می شود.
در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

تقویت رحم و بارداری

داشتن رحم سالم برای بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد. رحم انسان محل اتصال جفت، رشد آن و ایجاد جنین و در نهایت رشد نوزاد می باشد. پس می توان گفت از مهم ترین مراقبت های قبل بارداری مراقبت از رحم می باشد. نکات مهمی که برای داشتن رحم سالم باید رعایت شوند:
 • مشورت با متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی. شما از هر جایی می توانید از مشاوره تلفنی استفاده کنید.
 • کاهش مصرف کافئین: کافئین با افزایش تولید استروژن می تواند منجر به فیبروئید رحمی شود. (یا فیبروم رحمی که به توده های خوش خیم ایجاد شده در رحم گفته می شود)
 • داشتن تحرک و فعالیت فیزیکی بیشتر: اگر شغل شما بیشتر با نشستن است، می تواند منجر به لطمه زدن به جریان خون رحم شما بشود.
 • آگاهانه و هدفمند ورزش کردن: پیاده روی و یوگای باروری، دو تا از بهترین روش ها برای تقویت گردش خون و قدرت و انعطاف پذیریِ بهتر عضلات رحم هستند.
 • کاهش استرس: استرس وقتی مزمن باشد، آسیب هایی به همراه دارد که یکی از آن ها آسیب به رحم می باشد.
 • ترک سیگار و دخانیات: مصرف این موارد موجب تغییر میزان پذیرش رحم می شود، یعنی احتمال اینکه رحم جفت را بپذیرد و جفت به دیواره متصل شود کاهش می یابد.
رحم انسان محل اتصال جفت، رشد آن و ایجاد جنین و در نهایت رشد نوزاد می باشد. پس می توان گفت از مهم ترین مراقبت های قبل بارداری مراقبت از رحم می باشد.
تقویت رحم قبل بارداری
تقویت رحم قبل بارداری

اقدامات مردان قبل بارداری

وقتی بحث بارداری و داشتن نوزاد پیش می آید، خیلی پیشنهاد ها و مراقبت ها به مادر گفته می شود. خیلی از مردان اطلاع ندارند که سلامت اسپرم نیز به اندازه سلامت تخمک و رحم در بارداری و سلامت نوزاد مؤثر می باشد. تحقیقات در این زمینه هنوز در قدم اول هستند. در یک تحقیق روی حیوانات نشان داده شد که در زوج هایی که جنس مذکر مبتلا به چاقی هستند؛ یا در دوران تلاش برای بارداری غذای پر چرب می خورند، احتمال ابتلای نوزاد به چاقی نیز افزایش می یابد. پس مردان نیز باید مراقبت های قبل از بارداری را رعایت کنند:
 • مصرف کمتر الکل یا قطع مصرف آن: مصرف زیاد الکل موجب تولید اسپرم غیرطبیعی می شود.
 • داشتن تحرک و فعالیت: داشتن 30 تا 45 دقیقه تحرک هوازی در سه بار در هفته در ابتدا خوب و مؤثر می باشد. دویدن، دوچرخه سواری، شنا و پیاده روی سریع نمونه های از ورزش های هوازی هستند.
 • کاهش وزن: داشتن اضافه وزن نه تنها احتمال چاقی نوزاد را افزایش می دهد؛ بلکه می تواند موجب تولید اسپرم کمتر و همچنین باروری کمتری بشود.
 • مصرف روزانه ویتامین ها: تحقیقات نشان داده است موجب تولید میزان بیشتری اسپرم سالم می شود.
 • درمان و پیشگیری از بیماری های مقاربتی
 • بررسی سابقه پزشکی و ارثی خانواده
 • مراقبت و حمایت از شریک زندگی.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

اقدامات لازم قبل از بارداری دوم

اگر در بارداری اول خود، نسبتا راحت بودید، زود باردار شدید و تجربه آرامی داشتید؛ انتظار نداشته باشید که بارداری دوم شما نیز به همین صورت باشد. حتی اگر بارداری اول شما با مشکلاتی همراه بوده قرار نیست بارداری دوم مشابه آن باشد. بدن شما، سطح انرژی و هورمون های شما، همه دچار تغییرات زیادی شده اند. از این رو بارداری دوم برای شما یک چالش جدید می باشد و به مراقبت های خاص خود نیاز دارد. آزمایشات لازم و اقدامات بار اول نظیر ترک و دوری از سیگار و الکل و دیگر موارد هم برای مرد و هم برای زن باید تکرار بشوند.
Care-before-pregnancy
Care before pregnancy

تعیین جنسیت نوزاد قبل از بارداری امکان پذیر است؟

خیر، اینکه به طور صددرصدی خود افراد قبل از بارداری تعیین کنند نوزاد آنها پسر باشد یا دختر امکان پذیر نشده است. در حالت طبیعی احتمال داشتن دختر یا پس 50 به 50 می باشد. با استفاده از روش هایی می توان این احتمال را در جهتی که خواست افراد بوده تغییر داد. در فضای اینترنت روش های زیادی ممکن است پیشنهاد شود، ولی بیشتر آن ها بدون هیچ گونه تحقیقات علمی بیان می شوند. روش های کمی هستند که تحقیقات روی آن ها انجام شده باشد. در ادامه چند تئوری را بررسی می کنیم.

سه راه برای تعیین جنسیت قبل از بارداری

1: زمان رابطه جنسی (نظریه شتلز – روش بیلینگ)

سلول جنسی خانم ها سنگین تر و دارای عمر طولانی تر است. اگر چند روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید و بعد از آن پرهیز کنید (اسپرم مرد طول عمرش کمتر است و زود از بین می رود)، احتمال دختر بودن را افزایش می دهد. سلول جنسی مرد سبک تر بوده و سریع تر شنا و حرکت می کند. اگر در روز تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید، احتمال پسر بودن را افزایش می دهد. طرفداران این نظریه 75 درصد موفقیت را برای آن اعلام می کنند؛ اما شواهد مستند پزشکی خیلی کمتر می باشد.
اگر چند روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید و بعد از آن پرهیز کنید، احتمال دختر بودن را افزایش می دهد و اگر در روز تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید، احتمال پسر بودن را افزایش می دهد.

2: موقعیت و پوزیشن رابطه جنسی

پوزیشن هایی که موجب دخول عمیق تر می شوند (مثل زمانی که زن روی مرد بنشیند) احتمال پسر بودن را افزایش می دهند. چون باعث می شوند اسپرم وارد عمقی ترین محل ممکن شود و سریع تر به تخمک برسد. در حالت برعکس احتمال دختر بودن بالا می رود. احتمال موفقیت این تئوری ضعیف می باشد.

3: تغییر رژیم غذایی

مواد معدنی موجود در رژیم غذایی، متابولیسم شما و محیط تخمک را تحت تأثیر می گذارد
 • برای افزایش احتمال پسر بودن و تقویت اسپرم مرد به پتاسیم احتیاج است (در گوشت و موز یافت می شود).
 • برای افزایش احتمال دختر بودن و تقویت تخمک خانم به منیزیم بیشتر احتیاج است (در سویا، سبزی های برگی سبز و مغز ها یافت می شود).
هیچ آزمایش علمی روی انسان که در حمایت یا تأیید این تئوری باشد صورت نگرفته است.
تعیین جنسیت نوزاد
تعیین جنسیت نوزاد

مصرف امگا 3 قبل از بارداری لازم است؟

مصرف امگا 3 در کنار فولیک و اسید و ویتامین های برای بارداری لازم می باشد. تحقیقات نشان داده اند که افزایش مصرف DHA (امگا 3) موجب پیشگیری از زایمان زودرس می شود. همچنین می تواند منجر به افزایش وزن نوزاد هنگام تولد شود. علاوه بر این کمبود امگا 3 خطر افسردگی مادر را افزایش می دهد.

متفورمین قبل از بارداری برای چیست؟

متفورمین معمولاً برای درمان PCOS یا سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود. طبق منابع زنانی که اضافه وزن دارند و مقاومت به انسولین نشان داده اند، معمولاً به PCOS مبتلا می شوند. این سندرم می تواند موجب از دست رفتن پریود، تخمک گذاری نامنظم و در نهایت منجر به ناباروری یا مشکل در بارداری شود. متفورمین برای کاهش سطح انسولین با تنظیم قند خون استفاده می شود. همچنین به تنظیم قاعدگی و تخمگ گذاری کمک می کند. متفورمین می تواند به کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو کمک کند.
از آنجا که متفورمین به کاهش علائم PCOS کمک می کند، برای بسیاری از خانم ها هنگام استفاده از دارو بارداری را آسان تر می کند.
در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

راهنمای مراجعه به دکتر زنان، زایمان و نازایی

جهت هرگونه راهنمایی بهتر و پیش از مصرف هرگونه دارو و دیگر اقدامات بهترین کار مشورت و ملاقات با متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی می باشد. در طول دوران قبل از بارداری و در مدت زمان بارداری بهتر است تحت نظر پزشک متخصص باشید. منبع: cdcwebmdtommysmayoclinicfertilityinstitutehealthlinewebmdcdc, madeformumsamericanpregnancybaby-chickthehealthsitemedicalnewstoday
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام