افسردگی چیست؟ آیا شما افسرده هستید؟ با دلایل و علائم افسردگی آشنا شوید

0
Depression
Depression

تابه حال احساس افسردگی کرده اید، بی دلیل غمگین شده اید یا احساس خستگی بیش از حد داشته اید؟ علائم آدم افسرده چیست؟ حتما می دانید که افسردگی انواع مختلفی دارد و می‌تواند در هر سنی فرد را درگیر کند. البته افسردگی با یک احساس ناراحتی زودگذر یا رفتاری جهت جلب توجه (به‌خصوص در نوجوانان و زنان) متفاوت است. این بیماری می‌تواند در هر فرد به صورت متفاوتی ظاهر شده و علائم متفاوتی داشته باشد.

از طرفی دپریشن بسیار شایع است؛ تا جایی که به این بیماری، سرماخوردگی روح هم می گویند. حتی ممکن است شما هم افسرده باشید و ندانید. یا اینکه به اشتباه فکر کنید که افسرده اید. اما روش های تشخیصی این بیماری چیست؟

برای جواب دادن به تمامی این سوالات، این مطلب را تا به انتها بخوانید. اگر هم می خواهید همین حالا می توانید با روانشناس مشاوره کنید.

افسردگی چیست؟

افسردگی در دسته ی بیماری های خلقی قرار می گیرد که با احساس غم، از دست دادن فرد یا هر چیز دلخواهی، یا عصبانیتی که با فعالیت های روزانه ی فرد تداخل دارد، توصیف می شود و نسبتا شایع است. افراد مختلف حال افسرده را به طریق مختلف تجربه می کنند. به صورت کلی طبق تعاریف مختلف ممکن است افسردگی با فعالیت روزانه ی فرد تداخل ایجاد کند، یا همچنین منجر به از دست رفتن زمان شده و کارایی و عملکرد فرد را کاهش دهد. به علاوه ممکن است ارتباطات اجتماعی فرد را هم تحت تاثیر قرار دهد. مهم است بدانیم این که گاهی خلق پایین داشته باشیم طبیعی است، همچنین ناراحتی و حوادث ناراحت کننده ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. اما اگر به طور منظم احساس بدبختی یا نا امیدی دارید، ممکن است دچار افسردگی باشید. توجه داشته باشید که افسردگی یک بیماری جدی است و می تواند بدون درمان مناسب، بدتر شود. با این وجود، افرادی که به دنبال درمان هستند بعد از چند هفته، بهبود پیدا می کنند.

در ادامه با علائم فرد افسرده و انواع آن آشنا می شویم.

علائم-افسردگی
علائم افسردگی به صورت کلی شامل خستگی، احساس ناامیدی و غم زیاد در زمانی طولانی است.

علائم افسردگی چیست؟

افسردگی ممکن است حسی بیشتر از احساس غم یا ناراحتی دائمی باشد. می توان این بیماری را براساس شدت به دو دسته ی اصلی تقسیم کرد:

1. علائم اختلال افسردگی اساسی

افسردگی ماژور یا افسردگی اساسی، نوع شدید افسردگی است، که با احساس غم، نا امیدی و بی ارزشی دائمی که به خودی خود از بین نمی رود، مشخص می شود. برای تشخیص بالینی افسردگی باید فرد ۵ علامت یا بیشتر از این علائم را داشته باشد:

 • احساس افسردگی در اغلب اوقات روز
 • اشتیاق نداشتن در اغلب فعالیت های معمول
 • از دست دادن وزن یا وزن گیری بیش از اندازه
 • خوابیدن بسیار زیاد یا ناتوانی در خوابیدن
 • آهسته فکر کردن یا حرکت کردن
 • خستگی یا انرژی کم در اغلب روزها
 • احساس مداوم تنهایی و غم
 • احساس ناامیدی
 • احساس گناه یا بی ارزشی
 • فقدان تمرکز یا ناتوانی در تصمیم گرفتن
 • افکار مرتبط با خودآزاری، مرگ و خودکشی.

2. علائم اختلال افسردگی دائمی

این اختلال خفیف تر است اما نوع دائمی افسردگی است. برای تشخیص، علائم باید حداقل دو سال وجود داشته باشند. این نوع افسردگی به علت دائمی بودن، زندگی را بیشتر از افسردگی نوع افسردگی اساسی تحت تاثیر قرار می دهند. افرادی که دچار افسردگی دائمی هستند علائمی مانند:

 • از دست دادن اشتیاق نسبت به فعالیت های روزانه
 • احساس نا امیدی
 • از دست دادن کارایی و اعتماد به نفس پایین.
علائم-افسردگی
افسردگی میتواند باعث بی خوابی شود.

به نظر می رسد علاوه بر تفاوت در شدت بیماری و تاثیر آن در علائم؛ علائم افسردگی در زنان و مردان می تواند تفاوت هایی داشته باشد.

علائم افسردگی آقایان:

 • خلق: عصبانیت، تهاجمی بودن، تحریک پذیری، اضطراب، بی قراری
 • احساسات: احساس تهی بودن، غم و نا امیدی
 • رفتاری: از دست دادن شوق، عدم احساس شادی در فعالیت های مورد علاقه، به سادگی خسته شدن، تفکرات خودکشی، مصرف بیش از اندازه مشروبات، استفاده از مواد مخدر، مشارکت در فعالیت هایی که خطر زیادی دارند
 • جنسی: کاهش میل جنسی، کاهش فعالیت جنسی
 • شناختی: عدم تمرکز، سختی در انجام وظایف، تاخیر در پاسخ طی مکالمات
 • خواب: بی خوابی، خواب بی قرار، خواب بسیار زیاد، نخوابیدن طی شب
 • فیزیکی: خستگی، درد، سردرد، مشکلات گوارشی

علائم افسردگی زنان:

 • خلق: تحریک پذیری
 • احساسات: احساس ناراحتی یا تهی بودن، اضطراب یا ناامیدی
 • رفتاری: از دست دادن اشتیاق به فعالیت ها، دوری کردن از تعاملات اجتماعی، تفکرات خودکشی
 • شناختی: آهسته فکر کردن و حرف زدن
 • خواب: دشواری در خوابیدن طی شب، زود بیدار شدن، خوابیدن بسیار زیاد
 • فیزیکی: کاهش انرژی، خستگی زیاد، تغییر اشتها، تغییرات وزن، درد، سردرد، گرفتگی های عضلانی زیاد

علائم افسردگی کودکان:

 • خلق: تحریک پذیری، عصبانیت، تغییرات خلق، گریه
 • احساسات: احساس کامل نبودن ( برای مثال: نمی توانم هیچ کاری را به درستی انجام دهم.) یا ناامیدی، گریه، ناراحتی شدید
 • رفتاری: به مشکل برخوردن در مدرسه یا خودداری از مدرسه رفتن، دوری از دوستان یا خواهر و برادرها، تفکرات مرگ یا خودکشی
 • شناختی: دشواری در تمرکز، افت عملکرد تحصیلی، تغییر در نمرات
 • خواب: دشواری در خوابیدن یا خوابیدن بسیار زیاد
 • فیزیکی: از دست دادن انرژی، مشکلات گوارشی، تغییر در اشتها، از دست دادن وزن یا زیاد وزن گرفتن.
افسردگی-کودکان
افسردگی در هر سنی ظاهر می شود و در کودکان نیز رایج است.

انواع افسردگی 

همانطور که اشاره شد، این اختلال در هر فردی می‌تواند به صورت متفاوتی بروز کرده و گاهی حتی ربطی به سطح رفاه زندگی یا شرایط جسمی فرد ندارد. از جمله شایع‌ترین انواع افسردگی می‌توان موارد زیر را نام برد:

البته انواع این بیماری به همین موارد ختم نمی‌شوند. زمانی که فرد دچار افسردگی می‌شود دیگر توانایی لذت بردن از زندگی یا مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و سرگرمی‌های فردی را ندارد. برخی افراد آنچنان درگیر این احساس ناامیدی می‌شوند که احساس می‌کنند در چاله‌ای از احساس پوچی و بی‌ارزشی سقوط کرده‌اند و هیچ راه نجاتی به جز مرگ ندارند.

دو نوع افسردگی رایج:

افسرده‌خویی (افسردگی خفیف، عودکننده)

افسرده‌خویی نوعی افسردگی مزمن “سطح پائین” است. افراد مبتلا به افسرده‌خویی اغلب اوقات احساس افسردگی خفیفی دارند، گرچه ممکن است دوره‌های کوتاه حالت طبیعی داشته باشند.

علائم و نشانه های افسردگی از نوع افسرده‌خویی به اندازه علائم و نشانه های افسردگی حاد مشخص و شدید نیستند، اما تا مدت طولانی ادامه می‌یابند (حداقل دو سال). همچنین برخی افراد علاوه بر افسرده‌خویی دوره‌های افسردگی حاد را نیز تجربه می‌کنند، که این با عنوان “افسردگی مضاعف” شناخته می‌شود.

اگر از افسرده‌خویی رنج می‌برید، ممکن است احساسی شبیه به اینکه همیشه افسرده بوده‌اید داشته باشید. شاید فکر کنید که خلق‌وخوی پائین شما تنها بدین دلیل است “که شما این گونه هستید”.

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

برای برخی افراد، کاهش ساعات طول روز در زمستان منجر به نوعی افسردگی می‌شود که با عنوان اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی فصلی (SAD) شناخته می‌شود. اختلال SAD حدود یک تا دو درصد از جمعیت مخصوصا زنان و افراد جوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اختلال SAD می‌تواند احساساتی کاملا متفاوت با آنچه که در تابستان هستید، برای شما ایجاد کند (ناامیدی، ناراحتی، تنش، استرس، بدون هیچ علاقه‌ای به دوستان یا فعالیت‌هایی که معمولا دوست دارید).

SAD معمولا در پائیز و زمستان که روزها کوتاه‌تر می‌شوند، آغاز شده و تا بهار که روزها روشن‌تر می‌شوند، باقی می‌ماند.


تشخیص افسردگی

لازم است بدانید تشخیص افسردگی باید توسط روانشناس معتبر داده شود. پس خودسرانه به خود انگ افسردگی نزنید اما اگر علائم افسردگی دارید به متخصص روانشناس مراجعه کنید.

تست افسردگی مانند «پرسشنامه افسردگی بِک» یا «پرسشنامه افسردگی کودکان» برای تشخیص و ارزیابی افسردگی و شدت آن استفاده می شود. اما تست افسردگی به تنهایی روش تشخیص نیست. روانشناس؛ با مصاحبه به تشخیص قطعی خواهد رسید.

Depression

علل افسردگی چه چیزهایی هستند؟

اصلا چرا فسرده می شویم؟ علل متعدد بسیاری برای افسردگی وجود دارد که بازه ای از مسائل بیولوژیک تا شرایط محیطی دارد. علل معمول شامل موارد زیر می شوند:

1. سابقه ی خانوادگی

اگر سابقه ی خانوادگی افسردگی یا اختلال خلق دیگری وجود داشته باشد، فرد در ریسک بالای ابتلا به این بیماری قرار دارد. در نتیجه عوامل ژنتیکی و سابقه وراثت خانوادگی از علت های مهم حالت افسرده است.

2. حوادث دوران کودکی

برخی وقایع، نحوه ی واکنش بدن به شرایط ترس و استرس را تحت تاثیر قرار می دهند. عوامل روانی، محیطی و اجتماعی در طول زندگی می تواند از دلایل افسردگی باشد.

3. ساختار مغز

اگر لوب فرونتال مغز فعالیت کمتری داشته باشد ریسک بالاتری برای ابتلا به افسردگی وجود دارد. گرچه، دانشمندان نمی دانند که این فعالیت کمتر پیش یا پس از شروع علائم افسردگی اتفاق می افتد. آرایش نوروبیولوژیک و سیستم عصبی فرد به طور کلی بر افسردگی تاثیر دارد.

4. مواد شیمیایی مغز

نوروترنسمیترها مواد شیمیایی طبیعی مغز هستند که در ایجاد حال افسرده نقش دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که تغییرات در عملکرد و تاثیر نوروترنسمیترها و نحوه تعامل آنها با چرخه های نورونی دخیل در حفظ ثبات خلق، نقش مهمی در افسردگی و درمان آن ایفا می کند.

5. هورمون ها

تغییر در بالانس هورمون های بدن می تواند در ایجاد حالت افسرده موثر باشد. تغییرات هورمونی می توانند ناشی از حاملگی و طی هفته ها یا ماه های بعد از زایمان و یا مشکلات تیروئید، یائسگی یا اختلالات دیگر باشند.

6. بیماری ها

برخی بیماری ها مانند بیماری های مزمن، بی خوابی، درد مزمن، یا اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) یا حتی برخی بیماری‌های ناشناخته در بدن (مانند باکتری‌های روده) فرد را در معرض ریسک بالاتری برای این بیماری قرار می دهند.

7. مصرف مواد

سابقه ی سوء مصرف مواد یا الکل می تواند میزان ریسک را تغییر دهد. حدود ۳۰ درصد افرادی که مشکل سوء مصرف مواد دارند، یه دوره از حالت افسرده را تجربه می کنند.

8. سایر موارد

علت افسردگی بسیاری از افراد ناشناخته باقی می ماند. علاوه بر دلائل ذکر شده، سایر ریسک فاکتورها شامل اعتماد به نفس پایین یا انتقاد بیش از اندازه از خود، سابقه ی بیماری های روحی، مصرف داروهای خاص، حوادث پراسترس مانند از دست دادن عزیزان، مشکلات اقتصادی یا طلاق می شود.

مانند بسیاری از اختلالات روانی، محققان و پزشکان هنوز علت دقیق بروز این حالت را نمی‌دانند.


درمان افسردگی چیست؟

درمان افسردگی می تواند با یکی از روش ها یا با ترکیبی از آن ها انجام شود. ترکیب درمان های دارویی و تغییر سبک زندگی، شیوه رایجی است:

 • داروها:

پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی مانند ربوکستین، ضد اضطراب یا آنتی سایکوتیک را تجویز کند. هر نوع از داروهایی که برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند مزایا و معایب بالقوه ای دارند.

 • روان درمانی:

صحبت با روانشناس می تواند به کسب مهارت های روبرو شدن با احساسات منفی کمک کند. همچنین خانواده درمانی یا گروه درمانی ممکن است مفید باشد.

 • نوردرمانی:

 قرار گرفتن در معرض نور سفید می تواند به تنظیم خلق و بهبود علائم افسردگی کمک کند. این درمان معمولا در اختلال خلق فصلی (که اکنون اختلال افسردگی ماژور با الگوی فصلی نامیده می شود) مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ورزش:

ورزش می تواند تولید اندورفین های بدن را (هورمون هایی که خلق را بهبود می بخشند)، افزایش دهد. ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی، سه تا پنج روز در هفته می تواند مفید باشد.

 • اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر:

مصرف مواد مخدر یا نوشیدن مشروبات الکلی می تواند برای مدت کوتاهی احساس بهتری به فرد بدهد. اما در طولانی مدت، این مواد می توانند علائم افسردگی و اضطراب را بدتر کنند.

 • توانایی نه گفتن:

احساس نادیده گرفته شدن می تواند علائم را بدتر کند. قرار دادن مرز برای زندگی شخصی و حرفه ای می تواند به فرد کمک کند احساس بهتری داشته باشد.

 • مراقبت از خود:

با مراقبت از خود نیز می توان علائم را بهبود بخشید. مراقبت از خود شامل خواب کافی، مصرف غذای سالم، دوری از افراد منفی، و شرکت در فعالیت های لذت بخش می شود.

سوالات رایج در مورد افسردگی

شاید شما هم تا کنون شک کرده اید که افسرده اید یا نه. علائم میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد. اما سوالات رایج دیگری هم وجود دارد که در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

تفاوت افسردگی و اختلال دوقطبی چیست؟

افراد دیگر اختلالات خلقی یا به شدت افسرده اند یا دچار شیدایی (مانیا و یا سرخوشی)، و یا ممکن است مدتی افسرده و مدتی شیدا باشند.

دسته های اختلال خلقی به این شرح است :

 • اختلالهای افسردگی یعنی شخص یک یا چند دوره افسردگی بدون دوره های شیدایی دارد
 • اختلال دو قطبی به این معنا که شخص بین دوره های شیدایی و افسردگی نوسان می کند. معمولاً بین هر دو دوره ی حاد بیماری یک دوره ی بهنجاری وجود دارد.

اینکه شخص فقط دوره های شیدایی بدون سابقه و پیشینه ی افسردگی داشته باشد بسیار کمیاب است. اکثر کسانی که دچار افسردگی می شوند دوره های شیدایی پیدا نمی کنند. اما از هر صد بیمار افسرده یک یا دو بیمار گرفتارِ هر دو دوره ی افسردگی و شیدایی می شوند و عنوان تشخیصیِ اختلال دوقطبی یا شیدا – افسرده می گیرند. در این نوع اختلال ، شخص بین دوره هایی از افسردگی و سرخوشی شدید نوسان می کند.

در بعضی بیماران، بین دو دوره شیدایی و افسردگی فقط یک دوره کوتاه بهنجاری دیده می شود.


افسردگی در زنان بیشتر است یا مردان؟

افسردگی در زنان بیشتر از مردان است و در همین حال زنان به میزان بیشتری دارای نشانه‌های جسمانی مانند کم‌اشتهایی، اختلال خواب و خستگی همراه با درد و اضطراب نسبت به مردان هستند، این تفاوت جنسیتی بسیار کوچک‌تر از دیگر جنبه‌های افسردگی است.

موارد خودکشی در مردان نسبت به زنان بیشتر است. گزارش‌هایی از دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه استنفورد نشان داده، مردان تقریباً ۳ برابر زنان در سوئد خودکشی می‌کنند و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و مرکز ملی پیشگیری و کنترل آسیب کشور آمریکا گزارش داده که در آمریکا خودکشی در بسیاری از مردان تقریباً ۳ برابر بیشتر از زنان است. با این حال زنان بیشتر از مردان به خودکشی فکر می‌کنند و به آن دست می‌زنند. تفاوتی که به مردان نسبت داده می‌شود به این دلیل است که آن‌ها از راه‌های مؤثرتری برای خودکشی استفاده می‌کنند و میزان موفقیت آن‌ها در این کار بیشتر است. تحقیقات نشان داده‌است، زنان تمایل بیشتری برای بحث در مورد افسردگی خود دارند در حالی که مردان سعی می‌کنند آن را از دیگران مخفی کنند. ویژگی ابراز تمایلات و درونیات در زنان بیشتر است و این می‌تواند عامل مؤثری در وقوع این رویداد یعنی خودکشی باشد.

suicide-with-drugs
دربرخی از موارد فرد افسرده با سوء مصرف دارو اقدام به خودکشی می‌کند.

درد قفسه‌ سینه نشانه افسردگی است؟

درد قفسه‌ سینه ممکن است نشانه وجود مشکلات بسیار جدی مانند ناراحتی قلبی و مشکل ریوی باشد. گاهی هم مشکلات معده با درد قفسه‌سینه همراه است. پس اگر در قفسه‌سینه درد احساس می‌کنیم حتما باید به پزشک مراجعه کنیم تا علت آن مشخص شود.

اگر پزشک برای درد قفسه‌سینه علت خاصی نیافت، شاید افسردگی باعث ایجاد آن باشد.

افسردگی خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. جالب است بدانیم این رابطه دو طرفه است، یعنی کسانی که حمله قلبی یا سکته قلبی را تجربه کرده‌اند هم، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی هستند.


خستگی در چه صورتی نشانه افسردگی است؟

اگر بعد از یک خواب یا استراحت طولانی همچنان احساس خستگی می‌کنیم و انرژی لازم برای انجام وظایف و کارهای ساده روزانه خود را هم نداریم، بهتر است امکان ابتلا به افسردگی را در نظر داشته باشیم.


معده درد، مشکلات روده یا سایر ناراحتی های گوارشی نشانه افسردگی است؟

شاید تجربه کرده اید که وقتی با استرس یا نگرانی روبه‌رو هستیم، دچار تهوع یا درد معده می‌شویم. افسردگی ممکن است روده ما را درگیر کند و به تهوع، سوءهاضمه، اسهال یا یبوست منجر شود.

بسیاری از فشارهای عصبی هم بر اسید معده تاثیر می گذارد یا باعث ایجاد زخم معده می شود. پس اگر برای درد معده یا روده تحریک پذیر دلیلی پیدا نکردید؛ افسردگی می تواند دلیل این ناراحتی ها باشد.


سردرد نشانه افسردگی است؟

پژوهش‌های معتبر پزشکی نشان می‌دهند افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی، سه برابر بیشتر از سایرین ممکن است به انواع میگرن دچار شوند. متاسفانه افراد مبتلا به میگرن هم پنج برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.


افسردگی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

افسردگی علاقه فرد به فعالیت جنسی را به‌شدت کاهش می‌دهد. متاسفانه برخی از داروهای ضدافسردگی هم باعث اختلال جنسی می‌شوند. بنابراین لازم است هنگام مراجعه به پزشک خجالت را کنار بگذاریم و درباره مشکلات جنسی با او مشورت کنیم تا در تجویز دارو به این نکته هم دقت نماید.

درمان-افسردگی
برای تشخیص و درمان افسردگی به روانشناس مراجعه کنید.

۹ نشانه عجیب افسردگی چیست؟

علائم افسردگی همانطور که در بالا خواندید می تواند به شکلی از غم خود را نشان دهد. اما برخی علائم عجیب و غریب دیگر هم هستند که می توانند نشان دهنده ی افسردگی باشند. در نتیجه اگر این علائم را هم دارید باید به روانشناس مراجعه کنید:

1.درد دارید؟

۷۵% افرادی که دچار افسردگی هستند از دردهای مکرر یا مزمن رنج می‌برند. افرادی که افسرده‌اند چهار برابر بیشتر از دیگران احتمال دارد که دچار گرفتگی یا از کار افتادگی گردن یا درد در قسمت تحنانی کمر شوند.

2.دچار چاقی یا لاغری غیر معمول شده‌اید؟

سطح بالای استرس و افسردگی، وزن کم کردن را سخت می‌کند. در آن روی سکه بعضی افراد ممکن است به خاطر افسردگی، اشتهای خود را از دست داده و شدیداً لاغر شوند.

3.زود از کوره درمی‌‌روید؟

۵۴% افرادی که دچار افسردگی هستند، احساس خشم، بدخلقی، پرخاشگری یا عصبانیت دارند.

4.احساس پوچی می‌کنید؟

بیشتر ما انگیزه‌هایی داریم که ما را صبح‌ها از رختخواب بیرون می‌کشد، خواه کار باشد، ورزش، تعاملات اجتماعی، یا درست کردن صبحانه. اما برای آدم‌هایی که افسرده هستند، این جاذبه‌ها از بین رفته‌ و آن چیزهایی که زمانی موجب اشک یا لبخند می‌شدند حالا دیگر به ندرت تاثیرگذار هستند.

5.سیگار کشیدنتان ۳ برابر شده؟

تقریبا یک سوم آدم‌های مبتلا به افسردگی، مشکل سیگار کشیدن دارند و هرچند یک نخ سیگار می‌تواند تسکین‌شان دهد، ولی نخ دوم یا سوم احساسات منفی و نشانه افسردگی مثل عصبانیت، پرخاشگری، اضطراب، و افسردگی را تشدید می‌کند.

6.به اینستاگرام و فضای مجازی چسبیده‌اید؟

یا قمار یا خرید؟ اساساً در هرچیزی زیاده روی می‌کنید بخصوص به صورت آنلاین؟ افرادی که زیاد آنلاین می‌شوند و تعاملات اجتماعی مجازی‌شان از تعاملات حقیقی بیشتر است، ممکن است افسرده باشند.

7.سرگرم افکار خودتان هستید و از محیط پیرامون‌تان خبر ندارید؟

روانشناسان دانشگاه هاروارد نشان داده‌اند که وقتی ذهن‌مان به شدت درگیر لحظه‌ی حال است از همیشه خوشحال تر هستیم، و وقتی ذهن‌مان آشفته و حواس‌مان پرت است، ممکن است خیال‌پرداز، مضطرب یا ناراحت شویم.

8.نمی‌توانید تصمیم گیری کنید؟

ما هر روز بیش از ۷۰ تصمیم آگاهانه می‌گیریم که بیشتر آن‌ها آسان و بدیهی هستند. چرت بزنم یا بیدار شوم؟ لباس بپوشم یا با پیژامه بمانم؟‌ آش بخورم یا تخم‌مرغ؟ مطالعه کنم یا تلویزیون ببینم؟ وقتی چیزهای کوچکی که معمولا درباره‌شان زیاد فکر نمی‌کردید ناگهان به تصمیم گیری‌های مهمی تبدیل می‌شوند علائم افسردگی در شما ظهور پیدا کرده.

9.از شانه کردن موهای‌تان دست کشیده‌اید؟

حتی اگر شروع نظافت روزمره‌تان کار ساده‌ای باشد، وقتی که افسرده هستید ممکن است حس انجام این کار کاملا از بین برود.

کسانی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند دچار افسردگی هستند. اهمیت ندادن به این که در ظاهر چگونه به نظر می‌رسید یکی از نشانه‌های قوی مشکلاتی است که در درون‌تان اتفاق می‌افتد و یک نشانه افسردگی است.


چه زمانی لازم است برای تشخیص افسردگی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر افسرده اید یا علائم آن را دارید، لازم است در اولین زمان ممکن به روانشناس مراجعه کنید. اگر امکان مراجعه به متخصص ندارید، با یک دوست یا فردی که به شما نزدیک است یا فردی که هر نوع تخصصی در موضوع سلامت دارد یا هرکسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. همچنین اگر احتمال خودکشی یا آسیب به خود وجود دارد، فورا به اورژانس مراجعه کنید یا با پزشک خود تماس بگیرید. اگر فردی از نزدیکان شما، در خطر خودکشی قرار دارد مطمئن شوید که یک نفر در تمام لحظات همراه او باشد.

چه موقع بايد كمك بخواهيم؟

 • وقتی احساس افسردگی شما بدتر از حد معمول باشد و به نظر می ‌رسد بهتر نمی شود.
 • وقتی احساس افسردگی شما روی كار، علايق و احساسات شما نسبت به خانواده و دوستانتان تاثير بگذارد.
 • در صورتی كه شما حس كنيد كه زندگی ارزشی ندارد يا اينكه افراد دیگر بدون شما خوشتر خواهند بود.

در این شرایط ، صحبت با خويشاوندان يا دوستان مورد اعتماد ممكن است کمک کننده باشد، در غیر این صورت نياز است که توسط روانشناس ویزیت شوید.

منبع: healthline ، mayoclinic

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید